İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-29 MAYIS 2013

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI, SURİYE’YE YÖNELİK SİLAH AMBARGOSUNDA ANLAŞMAYA VARAMADI

27 Mayıs 2013 tarihinde Brüksel’de yapılan AB Dışişleri Konseyi’nde 27 AB Üyesi Devletin Dışişleri Bakanları, Suriye’ye yönelik tartışmalı silah ambargosu konusundaki kararını açıkladı. Buna göre, Suriye’ye uygulanan silah ambargosu 1 Haziran 2013 tarihi itibariyle sona erecek. Alınan kararlarda sadece silah ambargosu dışında kalan yaptırımlar revize edilerek 12 ay boyunca daha çok ticari ve ekonomik ilişkileri ilgilendiren kısıtlayıcı önlemler olarak gündeme alınacak.

Suriyeli muhaliflere silah sevkiyatının 1 Haziran tarihi itibariyle sona ermesi nedeniyle ve Bakanlar toplantısında ambargo uygulamasının devamı ya da kaldırılması konusunda orta yolun bulunamaması gerekçesiyle böyle bir kararın alındığı açıklanıyor. AB’nin en güçlü askeri güçlerine sahip İngiltere ve Fransa ambargonun kaldırılmasından yana olurken, Avusturya, İsveç, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti gibi bazı üyeler de ambargonun devam ettirilmesinden yana. Özellikle muhaliflerin silahlandırılması için ambargonun kalkmasına yakın duran Londra ve Paris’e karşılık olarak Avusturya’nın Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger açıklamasında, ambargonun kaldırılmasıyla Suriye’deki durumun daha da kötüye gideceği endişesi taşıdığını açıkladı.

Avrupa haber ajanslarına göre, toplantıda üç seçenek üzerinde duruldu. Bunlar; silah ambargosunun 1 Ağustos tarihinden önce yenilenmesiyle beraber bir yıl uzatılması, ambargonun tamamen kaldırılması veya ilk iki seçenek arasında orta yolun bulunmasına yönelik adımların atılması olarak gösterildi. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius yaptığı açıklamada, mevcut ambargonun bazı koşullara dayalı olarak revize edilmesini içeren son öneriye Fransa’nın sıcak baktığını açıkladı. Fabius, demokratik ve özgür bir Suriye için dayanışmanın oluşmasının şart olduğunu ifade etti. Fransız meslektaşı gibi Almanya Dışişleri Bakanı Gudio Westerwelle’in açıklamalarının da AB’nin ortak pozisyonunun belirlenmesi için çalıştıklarına yönelik olduğu kaydedildi.

Sonuç belgesinde özellikle uzlaşma zemini için, üçüncü yola yakın bir çözüm önerisi şeklinde düşünülürse, üye devletler tarafından silah sevkiyatının, kararın tekrar görüşüleceği 1 Ağustos tarihine kadar yapılmayacağı açıklandı. Ancak bu tarihin AB tarafından başlatılacak herhangi bir uygulamaya işaret olmadığının altı çiziliyor.

Öte yandan toplantı öncesinde Brüksel’de verilen akşam yemeğine katılan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ambargonun kalkmasından yana olduğunu gösteren mesajlar verdi. Davutoğlu, Türkiye tarafı olarak barışı destekleyen her türlü çabanın arkasında olduklarını ve bu noktada uluslar arası toplumun da sağduyulu davranması gerektiğini belirtti.