İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-29 MAYIS 2013

Avrupa Gençlik Haftası kutlanıyor

Aralarında 27 AB üyesinin yanında Türkiye, Hırvatistan, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’nin de bulunduğu 33 ülkede 26 Mayıs – 2 Haziran 2013 tarihlerinde “Avrupa Gençlik Haftası” çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Gençlik Eylemi Programı kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerin ana teması, vatandaşlık haklarının geliştirilmesi ve Avrupa gençleri arasındaki dayanışmanın arttırılmasıyla demokrasi hayatına katılımın yaygınlaştırılması olarak gösteriliyor.

Türkiye’deki etkinlikler, AB Bakanlığı’na bağlı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ile Eurodesk Türkiye tarafından ortaklaşa yürütülmekte olup, etkinliklere http://eurodesk.ua.gov.tr/events.php internet adresinden ulaşılabilir.

Mayıs 2014 tarihinde yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde, etkinliklerde özellikle gençlerin seçim hakkında bilgilendirilmesi ve aktif katılımı ile demokrasiyi teşvik eden fırsatlar öne çıkartılmakta. Avrupa Komisyonu’nun 24 Mayıs tarihinde yayımladığı ve Avrupa’da 13.000 genç üzerinde yapılan anket sonuçlarına göre, gençlerin yüzde 64’ü gelecek Parlamento seçimlerinde oy kullanacak. Yüzde 35’lik kısım ise seçimlerde sandık başına gitmeyi düşünmüyor. AB üye ülkelerinden İsveç, Hollanda, Belçika, İrlanda, İtalya, Lüksemburg ve Malta’da Parlamento seçimlerinde oy kullanmak isteyen genç nüfus oranı yüzde 75 olarak açıklanırken Estonya, GKRY, Yunanistan, Slovenya ve Çek Cumhuriyeti’nde bu oran yüzde 55 oldu.