İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-29 MAYIS 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) gündeminde AB-Türkiye 51’inci Ortaklık Konseyi Toplantısı, Egemen Bağış’ın Suudi Arabistan gezisinde yaptığı AB ile ilgili açıklamaları, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı yer aldı.

Devamını Oku

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI BASIN DUYURUSU

51’inci Türkiye-Avrupa Birliği Ortaklık Konseyi’nde Türk tarafının, müzakerelerde bir yıl içinde 10 başlık açmaya hazır olduğunu belirteceği basında yer almıştır. Bu yıl içinde açılması öngörülen bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu fasıllarını takiben enerji, ekonomi ve parasal politikalar, yargı ve temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenlik, eğitim ve kültür ve sosyal politikalar ve istihdam fasıllarının da açılmasının Türkiye tarafından önerileceği aktarılmıştır.

Devamını Oku

AB BAKANI BAĞIŞ SUUDİ ARABİSTAN’DA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde temaslarda bulundu. Bağış, “Türkiye’nin AB Üyeliğinin Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Üzerinde Olabilecek Ekonomik ve Ticari Etkileri” konulu konferansta bir konuşma yaptı. Ziyaretinin ilk gününde İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile bir görüşme gerçekleştiren Bağış, temaslarının ikinci gününde İslam İşbirliği Teşkilatı ve Cidde Ticaret Odası tarafından düzenlenen konferansa katıldı.

Devamını Oku

51’İNCİ ORTAKLIK KONSEYİ TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye–AB arasındaki en yüksek düzeyli karar alma organı olan Ortaklık Konseyi’nin 51’inci toplantısı 27 Mayıs 2013 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu`nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, AB heyeti AB Konseyi Dönem Başkanı İrlanda`nın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore; Avrupa Komisyonu ise Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Komisyon Üyesi Štefan Füle tarafından temsil edildi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, toplantıda, AB üyelik müzakerelerindeki mevcut durum ve son dönemde reform sürecinde kaydedilen gelişmeler başta olmak üzere Gümrük Birliği’nin işleyişine ilişkin birtakım konuların ele alındığı ve müktesebata uyum çalışmalarının gözden geçirildiği ifade edildi.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI, SURİYE’YE YÖNELİK SİLAH AMBARGOSUNDA ANLAŞMAYA VARAMADI

27 Mayıs 2013 tarihinde Brüksel’de yapılan AB Dışişleri Konseyi’nde 27 AB Üyesi Devletin Dışişleri Bakanları, Suriye’ye yönelik tartışmalı silah ambargosu konusundaki kararını açıkladı. Buna göre, Suriye’ye uygulanan silah ambargosu 1 Haziran 2013 tarihi itibariyle sona erecek. Alınan kararlarda sadece silah ambargosu dışında kalan yaptırımlar revize edilerek 12 ay boyunca daha çok ticari ve ekonomik ilişkileri ilgilendiren kısıtlayıcı önlemler olarak gündeme alınacak.

Devamını Oku

SIRBİSTAN VE KOSOVA NİSAN AYINDA İMZALANAN ANLAŞMAYI ONAYLADI

Kosova ile Sırbistan arasında geçtiğimiz Nisan ayında AB’nin arabuluculuğunda imzalanan ve ilişkilerin normalleştirilmesini öngören anlaşmanın uygulanmasına dair bir plan, 22-23 Mayıs tarihlerinde Brüksel`de bir araya gelen Sırbistan Başbakanı Ivica Daciç ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi tarafından kabul edildi.

Devamını Oku

OLAF RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Ofisi OLAF’ın 13’üncü Raporu 23 Mayıs 2013 tarihinde yayımlandı. 2012 yılı faaliyetlerinin yer aldığı rapor geçtiğimiz yıl boyunca OLAF’ın soruşturma fonksiyonunu güçlendirerek önemli sonuçlar elde ettiğini ortaya koyuyor. OLAF’ın, soruşturmaları daha etkin hale getirmesi sonucu davaların süresi ortalama 7 ay azalarak 2011’de 29,1 ay iken 2012’de 22,6 aya indi. Özellikle yeni davaların seçim aşaması önemli ölçüde azalarak 6,8 aydan 1,4 aya indi.

Devamını Oku