İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 MAYIS 2013

BAŞBAKAN ERDOĞAN ABD’YE RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

15 Mayıs 2013 tarihinde resmi temaslarda bulunmak üzere ABD’ye giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ziyaretinin ilk gününde Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nin temel atma törenine katıldıktan sonra, ABD temaslarının ikinci gününde ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan’ın diğer durağı olarak ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından onuruna düzenlenen yemeğe katıldı. Yemeğin ardından Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile de görüşen Başbakan Erdoğan daha sonra, ABD Ticaret Odası’nda ABD’li işadamlarıyla yuvarlak masa toplantısında bir araya gelirken, sonrasında Beyaz Saray’da verilen özel akşam yemeğine katıldı. 17 Mayıs Cuma günü Brookings Enstitüsü’nde bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan buradaki konuşmasının ardından Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı tarafından düzenlenen konferansa ve Büyükelçilik’te verilen resepsiyona katıldı. 18 Mayıs Cumartesi günü Silikon Vadisi’nde ziyaretlerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan   akabinde de Amerika İslam ve Türk Toplumu Temsilcilerini kabul etti.

ABD temaslarının ardından 20 Mayıs Pazartesi günü Türkiye’ye hareket eden Erdoğan’a ziyaret süresince Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve iş adamları eşlik etti.

Beyaz Saray'da baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde bir araya gelen Başbakan Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan konuşmasında ABD’de bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtirken ABD halkına Boston'daki terör saldırıları nedeniyle bir kez daha başsağlığı diledi. Türkiye ve ABD olarak terörle ortak mücadeleyi sürdürme konusunda son derece kararlı olduklarının altını çizerken, Türkiye ve ABD’nin Ortadoğu'dan Balkanlara, Doğu Akdeniz'den Kafkaslara, terörle mücadeleden enerji arz güvenliğine kadar çok geniş bir alanda güç birliği sergilediğini vurguladı. Görüşmelerde Başbakan Erdoğan Türkiye-ABD ilişkilerinin yanı sıra iki ülkenin ortak gündeminde yer alan güncel meseleleri de ele aldıklarını, bölgesel ve küresel konulara dair görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Türkiye ve ABD'nin, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerini daha ileri bir düzeye yükseltme hedefini koyduklarını ifade eden Erdoğan, 10 yıl önce 8 milyar dolar seviyesinde bulunan ticari ilişkilerin günümüzde 20 milyar dolara ulaştığını ancak bu seviyenin yeterli olmadığını belirtirken, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin daha ileri düzeye taşınması gerektiğini ve bunun da serbest ticaret anlaşmasıyla güçlendirilmesine ihtiyaç olduğunu vurguladı. Erdoğan bu konuda ortak siyasi iradeye sahip olduklarını bir kez daha teyit etme imkânını bulduklarını belirtti.

Başbakan Erdoğan, görüşmelerin bölgesel meselelerle ilgili kısmında Suriye'nin ana gündem konusu olduğunu belirterek, Suriye'deki sürecin sonlandırılması, halkın meşru taleplerini karşılayan yeni bir yönetimin inşası konusunda, ABD ile tam bir mutabakat içerisinde olduklarını ifade etti. Suriye’de muhalefetin desteklenmesi ve Esad'ın gitmesi, Suriye'nin terör örgütlerinin faaliyet sahası olmasının engellenmesi, kimyasal silahların kullanılmasının engellenmesi, bütün azınlıkların güvenliklerinin temin edilmesinin önem arz ettiğini ve bu konularda yapılması gerekenleri karşılıklı ele aldıklarını belirten Erdoğan bunun yanında, Irak'ın da gündeme alındığını belirtti. Irak'ta seçimlerin şeffaf şekilde yapılmasının ve bütün siyasi grupların sürece katılmasının sağlanmasının önemli olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, Irak'ta her kesimin katılımıyla huzurlu ve istikrarlı bir dönemin başlamasının ortak isteklerini olduğunu vurguladı.

Başbakan Erdoğan, Gazze'ye yapacağı ziyaretin gerek İsrail-Filistin barışına önemli katkılar sağlayacağına ve bunun yanında Kıbrıs'ta da kapsamlı bir çözüme gidilmesi için, her zamankinden daha elverişli bir zemin oluştuğuna inandığını ve bu imkânın heba edilmemesini dilediğini ifade etti. Erdoğan, Obama ile Azerbaycan, Ermenistan, İran, Afganistan, Afrika ve Myanmar konularını da değerlendirme imkânı bulduklarını belirtti.

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Saray'daki görüşmesi ve ortak basın toplantısının ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı John Kerry'nin onuruna verdiği yemeğe katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye-Amerika ilişkilerinin çoğunlukla siyasi tarih konusu olarak bilindiğini ancak iki milletin, her geçen gün derinleşen ve güçlenen bağlarının temelinde, kadim semboller ve karşılıklı fedakârlıklar yattığını belirtti. Türkiye ile ABD’nin ittifakının, küresel sorunları çözmek hedefine odaklandığına değinen Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin, çok eskiye dayanan tarih, kültür, devlet ve medeniyet birikimiyle küresel meselelere önemli katkılar sunan daha fazlasını da yapma azminde olan bir ülke olduğunu vurguladı. Başbakan Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin bölge sorunlarıyla ilgili hassasiyetini göstermesi bakımından, Türkiye'ye son bir ay içerisinde ziyaretlerini önemli bulduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan ABD ziyaretinin devamında ABD Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantıda Türk ve ABD’li işadamlarına hitap etti. İki ülke ilişkilerinin çok iyi noktada olduğunu ve ortak gündem konularında sağlıklı bir işbirliği içinde olduğunu belirten Erdoğan, bu işbirliğinin G20 ve BM çatısı altında da kendisini gösterdiğini belirtti. Başbakan Erdoğan özellikle Türkiye’nin yakın çevresinde meydana gelen dönüşüm sürecinin, küresel mali krizin ve yeni tehditlerin Türkiye ile ABD arasındaki işbirliğinin önemini bir kez daha gösterdiğini ifade etti. ABD Başkanı Obama’nın Türkiye ziyaretinde iki ülke arasındaki ilişkilere model ortaklık başlığı koyduklarını ve bu ortaklık anlayışının iki ülke arasındaki işbirliğinin kendine özgü niteliğini, derinliğini ve çok boyutluluğunu gösterdiğini belirtti. ABD’li yatırımcılara Türkiye’de yatırım yapmaları yönünde çağrıda bulunan Erdoğan, bunun için Türkiye’de gerekli yatırımcı dostu ortamın bulunduğunu ve siyasi, ekonomik bakımdan istikrarlı bir iklimin bulunduğunu vurguladı.