İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 MAYIS 2013

FÜLE, CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU VE KAMU BAŞDENETÇİSİ ÖMEROĞLU İLE GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİ

Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle, 15 Mayıs 2013 tarihinde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Füle, ana muhalefet partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’yla gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye’yle sürmekte olan katılım müzakerelerine yeni bir ivme kazandırılması gerektiğinin önemine dikkat çekti. Kılıçdaroğlu ile katılım müzakerelerine yeni bir ivme kazandırılması gerektiği hususunda mutabakata vardıklarını ifade eden Füle, Türkiye’nin kararlı bir şekilde yeni müzakere fasılları açma konusunda gayret göstermeye devam etmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye-AB ilişkilerinde yakalanan olumlu ivmenin müzakerelerin ilerlemesi açısından önemli bir fırsat olduğunu yineleyen Füle, üyelik sürecinin kapsayıcı olduğunun altını çizerek, ilgili tüm aktörlerin bu süreçte etkin olmasının gerektiğini belirtti. Buna ek olarak, AB’nin Türkiye’deki reformlar için önemli bir itici güç olmaya devam ettiğini belirten Füle, Ankara’nın özellikle siyasi reformları hayata geçirmekte daha hızlı davranması gerektiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu ise, ülkede temel hakların korunması hususundaki endişelerini Füle ile paylaştı.

Bilindiği üzere, Fransa ile Türkiye arasında açılması üzerinde mutabakat sağlanan Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu Faslı’nın (22’nci fasıl), AB Konseyi’nin kararıyla Haziran ayında açılabileceği ümit ediliyor. Bunun yanında Ankara, Sosyal Politika ve İstihdam Faslı’nın (19’uncu fasıl) da kısa bir süre içinde açılmasını bekliyor.

16 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye’nin ilk Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu ile bir görüşme gerçekleştiren Füle, Ömeroğlu’na şu an bulunduğu önemli görev dâhilinde, verdiği desteği yineledi. Bağımsız ve etkin bir Kamu Başdenetçisinin, ülkedeki kurumların işleyişinin ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi için büyük önem taşıdığını vurguladı. Ömeroğlu ise Kamu Denetçiliği Kurumu ve AB kurumları arasındaki işbirliğini güçlendirmenin önemine dikkat çekti. Bunun yanında, Türkiye’nin Yargı ve Temel Haklar (23’üncü fasıl) ve Adalet, Özgürlük ve Güvenlik (24’üncü fasıl) fasılları kapsamında birçok önemli reformu hayata geçirdiğini belirten Ömeroğlu, Ankara’nın bu süreçte sergilediği ilerlemenin Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki samimiyetini kanıtlar nitelikte olduğunu kaydetti.