İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 MAYIS 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) gündeminde, AB Liderler Zirvesi, öne çıkan gündem maddesi olarak yer aldı. AB ve Türkiye ilişkilerinde, AB Konsey Başkanı Herman Van Rompuy’un görevi kapsamında Türkiye’ye gerçekleştirdiği ilk ziyareti en önemli gelişmeydi.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN ABD’YE RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

15 Mayıs 2013 tarihinde resmi temaslarda bulunmak üzere ABD’ye giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ziyaretinin ilk gününde Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nin temel atma törenine katıldıktan sonra, ABD temaslarının ikinci gününde ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi.

Devamını Oku

AB KONSEYİ BAŞKANI HERMAN VAN ROMPUY TÜRKİYE’YE GÖREVİ KAPSAMINDA İLK RESMİ ZİYARETİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy 23 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye’ye görevi kapsamında ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Bir günlük programında ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile görüştükten sonra, TOBB’da düzenlenen “Avrupa’nın Geleceği ve AB-Türkiye İlişkileri” konulu konferansta bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasının ana başlıkları, vize sorunu, üyelik süreci, Türkiye’nin bölgesel rolü, ekonomik ilişkiler, GKRY ve Türkiye’deki iç sorunlar oldu.

Devamını Oku

FÜLE, CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU VE KAMU BAŞDENETÇİSİ ÖMEROĞLU İLE GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİ

Avrupa Komisyonu`nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle, 15 Mayıs 2013 tarihinde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.

Devamını Oku

AB LİDERLER ZİRVESİNE ENERJİ VE VERGİ KONULARI DAMGA VURDU

22 Mayıs 2013 tarihinde Brüksel’de yapılan AB liderler zirvesinin sonuç bildirgesinde, ekonomik kriz ortamında önceliğin rekabet, istihdam ve büyüme politikalarına verileceği; bu kapsamda vergi kaçakçılığı ile mücadele ve enerji politikaları konularında önemli adımlar atıldı. Sonuç bildirgesinde, sürdürülebilir enerji kaynaklarının önemi ve acil olarak iç enerji piyasasının tamamlanmasının AB`nin rekabet gücünü korumadaki önemi vurgulandı.

Devamını Oku

KOPENHAG KATILIM KRİTERLERİ’NİN 20’NCİ YILINDA ŠTEFAN FÜLE’NİN DEĞERLENDİRMELERİ

Danimarka Dışişleri Bakanlığı ve Danimarka Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü tarafından düzenlenen “Kopenhag Katılım Kriterleri: Avrupa’yı Değiştiren 20 Yıl Konferansı”nda konuşan Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle önemli değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Oku

FRANSA CUMHURBAŞKANI FRANÇOIS HOLLANDE AB’DE ATALETİ KIRMAK İÇİN BİR GİRİŞİM BAŞLATIYOR

16 Mayıs 2013 tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ülkesinin Avrupa girişimi başlatmak istediğini belirterek Avro Alanı ekonomik yönetimi oluşturulması ve bunun için her ay üye ülkelerin bir araya gelerek toplantı yapması fikrini ortaya koydu.

Devamını Oku

2012 ULUSLARARASI DİNİ ÖZGÜRLÜKLER RAPORU YAYIMLANDI

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 2012 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu yayımlandı. Raporun Türkiye bölümünde, devletin dini özgürlüklere saygısının yıl boyunca devam ettiği ancak Sünni İslami gruplar aleyhinde ayrımcı muamelede bulunduğu savunuldu.

Devamını Oku

GKRY LİDERİ NİKOS ANASTASİADİS ESKİ MÜZAKERE SÜRECİNİ KABUL ETMİYOR

Geçtiğimiz günlerde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve GKRY Başkanı Nikos Anastasiadis’e, 2008-2012 döneminde gerçekleştirilen Kıbrıs müzakerelerinde varılan görüş birlikleri ve görüş ayrılıklarının kaydedildiği ve Kıbrıs sorununda bundan sonraki görüşmelere zemin teşkil edeceği öne sürülen 77 sayfalık bir belge sunması GKRY’de tepkiyle karşılandı.

Devamını Oku