İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 MAYIS 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) gündeminde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Enerji Faslı’na ilişkin açıklamaları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Almanya ziyareti, Avrupa Komisyonu’nun İstihdam ve Sosyal İşlerden Sorumlu Üyesi László Andor’un Türkiye ziyareti, Avro Grubu toplantısında Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yapılacak yardımın serbest bırakılması yer aldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül katıldığı “4’üncü Geleneksel Uluslararası Enerji Forumu: Küreselleşen Enerji ve Türkiye'nin Rolü” isimli konferansta enerji faslında katılım müzakerelerinin açılmamasını AB’nin stratejik miyopluğu olarak değerlendirirdi. Türkiye’nin bugüne kadar öncülük ettiği çok boyutlu projelerle Avrupa’nın enerji arzı güvenliğinde önemli bir aktör haline geldiğini belirten Gül,  AB’nin Türkiye ile müzakerelere başlamadan önce hazırlanan strateji raporlarında Türkiye’nin en büyük katkısının enerji alanında olacağını açıkça söylediğini ve Türkiye ile müzakereye başlamanın en önemli gerekçelerinden birisini enerji olarak gösterdiğini hatırlattı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya’ya gerçekleştirdiği ziyarette mevkidaşı Guido Westerwelle ile bir araya gelirken, iki ülke arasında oluşturulan Stratejik Diyalog Mekanizması’na ilişkin ilk toplantıya eşbaşkanlık etti. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile Türkiye-AB ilişkileri konularını da görüştüklerini belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya'nın tutumunun bu konuda belirleyici olduğunu dile getirdi. Davutoğlu, Türkiye-AB ilişkilerindeki durgunluğun, Fransa'nın vetosunu kaldırmasıyla birlikte önümüzdeki ay müzakerelere açılması beklenen 'Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu' faslı ile olumlu yönde ilerlese de tek bir fasılla AB sürecindeki tıkanıklığın giderilemeyeceğini ifade etti. Davutoğlu fasılların açılmasının yanında vizelerin serbest bırakılması ve Kıbrıs sorununun çözülmesiyle Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir aşamaya geçilmesi çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleri kapsamında ilgili fasıllara ilişkin mevcut sorunlara getirilmesi istenilen çözüm önerileri ve mali işbirliği konularında ülkemizde temaslarda bulunan Avrupa Komisyonu’nun İstihdam ve Sosyal İşlerden Sorumlu Üyesi László Andor ziyareti sırasında, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerinde 22’nci fasıl olan “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” faslında son dönemlerdeki gelişmeleri memnuniyetle karşıladığını ve 19’uncu fasıl olan  “Sosyal Politika ve İstihdam” faslının da açılması gerektiğini belirtti.  Türkiye’deki sendika mevzuatının AB’ye uyumu konusunda ilerleme kaydettiğini dile getiren Andor, özellikle Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kapsamındaki kuralların Türkiye tarafından dikkate alınmasının önemli olduğunu hatırlattı.

13 Mayıs 2013 tarihinde toplanan Avro Grubu Avrupa Mali İstikrar Mekanizması’ndan Yunanistan’a 7,5 milyar avro verilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. Söz konusu tutar iki dilim halinde serbest bırakılacak. 4,2 milyar avro tutarındaki ilk dilimin önümüzdeki günlerde, 3,3 milyar avro tutarındaki ikinci diliminin ise makroekonomik programda öngörülen reformların belirlenen aşamalarla gerçekleşmesi halinde önümüzdeki Haziran ayında serbest bırakılması bekleniyor. Avro Grubu ayrıca, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne kurtarma paketi kapsamında Avrupa İstikrar Mekanizması’ndan 2 milyar avro’nun serbest bırakılması konusunda anlaşmaya vardı. İlave 1 milyar avro’nun da Haziran ayı sonunda ödenmesi öngörülüyor.

1 Temmuz 2013 tarihinde AB Dönem Başkanlığı’nı İrlanda’dan devralmaya hazırlanan Litvanya, dönem başkanlığı logosunu belirledi. Öte yandan geçtiğimiz hafta 9 Mayıs Avrupa Günü’nde Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Avrupa siyasetine yaptığı önemli çalışmalarından dolayı Charlemagne Ödülü’ne layık görüldü. Söz konusu ödül, Avrupa kimliğini ve ortak değerleri benimseyen anlayışı öne çıkaranlara verilen ödül olarak biliniyor.

Geçtiğimiz hafta Reyhanlı’da gerçekleşen, 50’nin üzerinde vatandaşımızın can kaybına yol açan ve uluslararası toplum ve AB tarafından da tepki gören saldırıları İKV olarak kınıyoruz.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.