İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 MAYIS 2013

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU’NUN ALMANYA ZİYARETİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 11-12 Mayıs 2013 tarihlerinde Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette mevkidaşı Guido Westerwelle ile bir araya gelen Davutoğlu, iki ülke arasında oluşturulan Stratejik Diyalog Mekanizması’na ilişkin ilk toplantıya eşbaşkanlık etti. Görüşmenin ardından mekanizmanın kuruluşuna dair ortak bildiri imzalayan iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, oluşturulan mekanizma ile Türkiye-Almanya ilişkilerinde yeni bir sayfa açılacağını ve ilişkilerin her alanda daha da derinleşeceğini ifade ederken, iki ülke arasındaki ilişkinin devletler arasından ziyade halklar arası bir ilişki olduğunu vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile Türkiye-AB ilişkileri konularını da görüştüklerini belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya'nın tutumunun bu konuda belirleyici olduğunu dile getirdi. Davutoğlu, Türkiye-AB ilişkilerindeki durgunluğun, Fransa'nın vetosunu kaldırmasıyla birlikte önümüzdeki ay müzakerelere açılması beklenen 'Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu' faslı ile olumlu yönde ilerlese de tek bir fasılla AB sürecindeki tıkanıklığın giderilemeyeceğini ifade ederken, fasılların açılmasının yanında vizelerin serbest bırakılması ve Kıbrıs sorununun çözülmesiyle Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir aşamaya geçilmesi çağrısında bulundu.

Yeni GKRY lideri Nikos Anastasiadis için taşıdığı ümitlere rağmen müzakerelerin başlamamış olmasından duyduğu hayal kırıklığını da ifade eden Davutoğlu, KKTC’nin sürekli müzakere ve barış dediğini ancak GKRY’nin sürekli zamana oynadığını ve statükoyu sürdürme çabası içinde olduğunu belirtirken, bunun uluslararası toplum ve özellikle AB ülkeleri tarafından açıkça görülmesi gereken bir durum olduğunu vurguladı. Davutoğlu, barışın bir an önce gerçekleşmesinin herkesin ortak ideali olması gerektiğinin altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Almanya ziyaretinde ayrıca müzakerelerine Temmuz ayında başlanması beklenen AB-ABD arasındaki serbest ticaret anlaşmasına da değinirken, Türkiye'nin, AB'nin siyasal olarak bir üyesi olmadığına, ancak  ekonomik olarak Türkiye ile AB pazarlarının tek bir pazar olduğunu belirtti. AB'nin Türkiye'yle diyalog kurmadan yaptığı her serbest ticaret anlaşmasının Türkiye aleyhine haksız bir rekabet durumu oluşturduğunun altını çizen Davutoğlu, bu anlaşmalarla üçüncü tarafların AB üzerinden Türkiye'ye mallarını gümrüksüz soktuğunu ve kendilerinin bu ülkelere gümrükle mal göndermek zorunda kaldıklarını ifade ederek, burada Meksika ve Güney Kore gibi ülkelerle yaşanan sıkıntıların benzerlerini ABD ile yaşamak istemediklerini söyledi.

Davutoğlu'nun Almanya ziyareti gündemindeki bir diğer konu ise davası görülmeye başlanan, sekizi Türk on kişinin cinayetinden sorumlu tutulan Neo-Nazi örgütü oldu. Ahmet Davutoğlu, Türkiye ve Almanya halkları arasında derin bağlar bulunduğunu ve Türkiye için önemli olanın birkaç kişinin cezalandırılması değil, buzdağının arkasındaki örgütlenmelerin etkisiz hale getirilmesi olduğunu vurgularken, bu konuda Alman yetkililerde gördükleri kararlılıktan dolayı memnun olduğunu ifade etti. Almanya ziyareti kapsamında Batı Avrupa Başkonsoloslar Toplantısı’na da başkanlık eden Davutoğlu toplantıda, Türk ailelerden velayeti alınan çocuklar, yabancı düşmanlığı, anadil eğitimi, Türk toplumunun sosyal sorunları ve konsolosluk hizmetlerinin iyileştirilmesi konularının ele alındığını belirtti.