İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 MAYIS 2013

AVRO GRUBU TOPLANTISINDAN YUNANİSTAN’A VE GKRY’YE VERİLMESİ ÖNGÖRÜLEN YARDIMIN SERBEST BIRAKILMASI KARARI ÇIKTI

13 Mayıs 2013 tarihinde toplanan Avro Grubu Maliye Bakanları Yunanistan’a uygulanan ikinci makroekonomik istikrar programı kapsamında gözden geçirme çalışmaları için oluşturulan heyetin faaliyetleri hakkında bilgi aldı ve Yunanistan ile Troyka (Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF) arasında programın ödeme şartlarına ilişkin heyet düzeyinde anlaşmaya vardı.

Avro Grubu, Yunanistan’ın, uyguladığı makroekonomik programının şartları çerçevesinde mali ve yapısal reformları gerçekleştirmede önemli derecede ilerleme kaydettiğini belirtti. Avro Grubu,  ülkenin ekonomik durumunda önceki gözden geçirmeden bu yana fazla bir değişiklik olmamakla birlikte, 2014’te büyümeye geçilebileceğine dair beklenti olduğuna işaret etti. 2012 mali performansının program hedefleriyle uyuştuğunu ve bunun 2012 ve 2013’te devam edeceğini ifade etti.

Yunanistan’da uygulanan söz konusu makroekonomik program gelişmelerini dikkate alan Avro Grubu, Avrupa Mali İstikrar Mekanizması’ndan Yunanistan’a 7,5 milyar avro verilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. Söz konusu tutar iki dilim halinde serbest bırakılacak. 4,2 milyar avro tutarındaki ilk dilimin önümüzdeki günlerde, 3,3 milyar avro tutarındaki ikinci diliminin ise makroekonomik programda öngörülen reformların belirlenen aşamalarla gerçekleşmesi halinde önümüzdeki Haziran ayında serbest bırakılması bekleniyor.

Avro Grubu ayrıca, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne kurtarma paketi kapsamında Avrupa İstikrar Mekanizması’ndan 2 milyar avro’nun serbest bırakılması konusunda anlaşmaya vardı. İlave 1 milyar avro’nun da Haziran ayı sonunda ödenmesi öngörülüyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde Mart ayında konulan sermayenin serbest dolaşımına ilişkin olağanüstü önlemlerin ise en kısa zamanda sona erdirilmesi tavsiye edilirken, şu anda bu önlemlerin sürdürülmesi gerektiği de belirtildi. Ayrıca, bölgede kara para aklama ile mücadele önlemlerinin uygulanmasının yetersiz olduğuna işaret edildi.