İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 MAYIS 2013

BULGARİSTAN’DA ERKEN GENEL SEÇİMLER YAPILDI

Ekonomik krizin pençesindeki komşu ülke Bulgaristan’da ülkeyi krizden kurtarabilecek hükümeti belirlemek için 12 Mayıs Pazar günü erken genel seçimler yapıldı. Son dönemde ülkedeki ekonomik krizin tetiklediği yoksulluk ve yolsuzluğa karşı gösterilerin ardından geçtiğimiz Şubat ayında başbakanlığı bırakan merkez sağ lider Boiko Borisov’un kurduğu hükümetin yıkılmasının ardından düzenlenen seçimler hareketli geçti. Seçim öncesi anketlerde güçlü bir hükümetin kurulmasının beklenmemesi ve partilerin ekonomik krizle mücadeleye yönelik inandırıcı programlar sunamaması nedeniyle seçimlere katılım yüzde 53 gibi düşük bir seviyede gerçekleşti.

Seçim sonuçlarına bakıldığında; gösterilerle devrilen sağcı Bulgaristan’ın Avrupa Gelişimi için Vatandaşlar Partisi (GERB) yüzde 30,7 ile birinci, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) yüzde 27 ile ikinci sırada yer aldı. Türklerin yoğun olduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ise yüzde 10,6 alırken, aşırı milliyetçi ATAKA yüzde 7,4 oy alarak koalisyon pazarlıklarında kilit parti konumuna geldi. Yolsuzluk suçlamalarıyla darbe alan eski Başkan Borisov, seçim sonuçlarına göre en yüksek oyu almasına rağmen zafer açıklamaları yapmaktan kaçındı.

Açıklanan seçim sonuçlarına göre en az 4 parti parlamentoya girmeye hak kazandı. Yüzde 30,7 oy alarak hükümet kurma görevi verilen GERB’in parti yetkilisi Ivailo Moskovski, koalisyon oluşturma konusunda çok hevesli olmadıklarını ifade ederken, GERB’in hükümet kurmada başarılı olamayacağını savunan Sosyalist lider Sergey Stanişev, HÖK ile koalisyon kurmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Öte yandan, Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu HÖH lideri Lütfi Mestan, seçim kampanyasının son mitingini gerçekleştirdiği Kırcaali’de Türkçe konuştuğu için 5 bin leva (yaklaşık 6 bin TL) para cezasına çarptırıldı. Mestan, daha önce Sliven kentinde gerçekleştirdiği mitingde de Türkçe konuştuğu için seçim komisyonu tarafından 5 bin leva para cezasına çarptırılmıştı.

Genel seçimlere damgasını vuran bir diğer olay ise, seçimlerden bir gün önce Soyfa’nın güneybatısında yer alan Kostinbrod şehrinde düzenlenen operasyonda ele geçirilen 350 bin adet sahte oy pusulası oldu.