İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 MAYIS 2013

ULUSLARARASI TOPLUM VE AB REYHANLI’DAKİ SALDIRILARI KINADI

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Birleşmiş Milletler Genel sekreteri Ban Ki-moon, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve üye devletlerin Dışişleri bakanları Reyhanlı’da gerçekleşen ve 50’nin üzerinde can kaybına yol açan saldırıları kınadı ve taziyelerini iletti. Ashton adına yayınlanan duyuruda, saldırıların ve yüksek can kaybının şoke edici olduğu, AB’nin Türkiye hükümeti ve halkı ile dayanışma içinde olduğu ve gerekli her şekilde yardım etmeye hazır olduğu açıklandı.

Schulz saldırıları AP adına kınarken, bir müttefik, ortak ve AB üyeliği adayı olarak Türkiye ile beraber olunduğu mesajını verdi. Fransa, İngiltere, Almanya, İspanya, Slovakya gibi birçok üye devlet de taziye mesajları yayınladı. Bunların arasında Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, yaralıların acılarını içinde duyduğunu ve çok açık ve kat’i bir şekilde bu barbarca terör eylemlerini kınadığını belirtti.  

BM genel sekreteri Ban Ki-moon “hiçbir sebep sivil vatandaşların hedef seçilmesini haklı çıkaramaz” derken, bu saldırıyı yapanların hızla yakalanarak, adalet huzuruna çıkarılmalarını istedi.