İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 MAYIS 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) gündeminde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Enerji Faslı’na ilişkin açıklamaları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Almanya ziyareti, Avrupa Komisyonu’nun İstihdam ve Sosyal İşlerden Sorumlu Üyesi László Andor’un Türkiye ziyareti, Avro Grubu toplantısında Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yapılacak yardımın serbest bırakılması yer aldı.

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL ENERJİ FASLININ MÜZAKERELERE AÇILMAMASINI AB’NİN STRATEJİK MİYOPLUĞU OLARAK NİTELENDİRDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül katıldığı “4’üncü Geleneksel Uluslararası Enerji Forumu: Küreselleşen Enerji ve Türkiye`nin Rolü” isimli konferansta Türkiye’nin enerji politikasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunurken, enerji faslında katılım müzakerelerinin açılmamasını AB’nin stratejik miyopluğu olarak değerlendirdi.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU’NUN ALMANYA ZİYARETİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 11-12 Mayıs 2013 tarihlerinde Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette mevkidaşı Guido Westerwelle ile bir araya gelen Davutoğlu, iki ülke arasında oluşturulan Stratejik Diyalog Mekanizması’na ilişkin ilk toplantıya eşbaşkanlık etti. Görüşmenin ardından mekanizmanın kuruluşuna dair ortak bildiri imzalayan iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, oluşturulan mekanizma ile Türkiye-Almanya ilişkilerinde yeni bir sayfa açılacağını ve ilişkilerin her alanda daha da derinleşeceğini ifade ederken, iki ülke arasındaki ilişkinin devletler arasından ziyade halklar arası bir ilişki olduğunu vurguladı.

Devamını Oku

ANDOR’UN TÜRKİYE ZİYARETİNDE 19’UNCU FASIL GÖRÜŞÜLDÜ

Avrupa Komisyonu’nun İstihdam ve Sosyal İşlerden Sorumlu Üyesi László Andor 8-10 Mayıs 2013 tarihleri arasında Türkiye’ye resmi ziyarette bulundu. Ziyareti sırasında, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleri kapsamında ilgili fasıllara ilişkin mevcut sorunlara getirilmesi istenilen çözüm önerileri ve mali işbirliği konularında temaslarda bulundu.

Devamını Oku

AVRO GRUBU TOPLANTISINDAN YUNANİSTAN’A VE GKRY’YE VERİLMESİ ÖNGÖRÜLEN YARDIMIN SERBEST BIRAKILMASI KARARI ÇIKTI

13 Mayıs 2013 tarihinde toplanan Avro Grubu Maliye Bakanları Yunanistan’a uygulanan ikinci makroekonomik istikrar programı kapsamında gözden geçirme çalışmaları için oluşturulan heyetin faaliyetleri hakkında bilgi aldı ve Yunanistan ile Troyka (Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF) arasında programın ödeme şartlarına ilişkin heyet düzeyinde anlaşmaya vardı.

Devamını Oku

BULGARİSTAN’DA ERKEN GENEL SEÇİMLER YAPILDI

Ekonomik krizin pençesindeki komşu ülke Bulgaristan’da ülkeyi krizden kurtarabilecek hükümeti belirlemek için 12 Mayıs Pazar günü erken genel seçimler yapıldı. Son dönemde ülkedeki ekonomik krizin tetiklediği yoksulluk ve yolsuzluğa karşı gösterilerin ardından geçtiğimiz Şubat ayında başbakanlığı bırakan merkez sağ lider Boiko Borisov’un kurduğu hükümetin yıkılmasının ardından düzenlenen seçimler hareketli geçti. Seçim öncesi anketlerde güçlü bir hükümetin kurulmasının beklenmemesi ve partilerin ekonomik krizle mücadeleye yönelik inandırıcı programlar sunamaması nedeniyle seçimlere katılım yüzde 53 gibi düşük bir seviyede gerçekleşti.

Devamını Oku

LİTVANYA’NIN AB DÖNEM BAŞKANLIĞI LOGOSU BELLİ OLDU

1 Temmuz 2013 tarihinde AB Dönem Başkanlığı’nı İrlanda’dan devralmaya hazırlanan Litvanya, yılın son 6 aylık döneminde kullanacağı dönem başkanlığı logosunu belirledi.

Devamını Oku

ULUSLARARASI TOPLUM VE AB REYHANLI’DAKİ SALDIRILARI KINADI

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Birleşmiş Milletler Genel sekreteri Ban Ki-moon, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve üye devletlerin Dışişleri bakanları Reyhanlı’da gerçekleşen ve 50’nin üzerinde can kaybına yol açan saldırıları kınadı ve taziyelerini iletti. Ashton adına yayınlanan duyuruda, saldırıların ve yüksek can kaybının şoke edici olduğu, AB’nin Türkiye hükümeti ve halkı ile dayanışma içinde olduğu ve gerekli her şekilde yardım etmeye hazır olduğu açıklandı.

Devamını Oku