İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 MAYIS 2013

GÜL: “TÜRKİYE, AVRUPA’NIN TARTIŞILMAZ BİR PARÇASI”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle tüm Avrupa haklarını gönülden tebrik ederek, Avrupa’daki barışın, istikrarın ve refahın simgelerinden biri olan 9 Mayıs’ın önemini dile getiren önemli mesajlar verdi.

Avrupa’nın içinde bulunduğu kriz ortamında ve bölgesel politikada yaşanan sıkıntılarda Avrupa projesinin daha önemli hale geldiğini belirten Gül, Akdeniz’de yaşanan bu gelişmeler karşısında Avrupa'nın “kabuğuna çekilmek” yerine, “kabuğunu yırtmak” suretiyle küresel gelişmelere yön verecek bir stratejik vizyona sahip olması gerektiğini ifade etti.  Mesajında, 9 Mayıs 1950 tarihli Schuman Deklarasyonu’na değinerek, Dünya barışı için mücadele eden ortak girişimleri, üretimde dayanışmayı ve eşit rekabet ortamı benimseyen bir yapının varlığının devam ettirilmesi gerektiği gerçeğinin, tarihsel süreçten geldiğini hatırlatan Gül, bu hedeflerin bölgesel ve iç politikada Avrupa’nın geleceğini yakından ilgilendirdiğini belirtti.

Bu mesajı ile, Avrupa’nın geleceğinin herkesi ilgilendirdiğini vurguladı. Bu noktada Türkiye’nin, Avrupa’nın tartışılmaz bir parçası olduğunu söyleyen Gül, 9 Mayıs Avrupa Günü’nün 1999 yılından beri Türkiye’de de kutlandığını belirterek, Ankara Anlaşması’nın bu sene 50’inci yıldönümünün kutlandığını ve Türk halkının AB yolundaki önemli bir döneme işaret ettiğinin altını çizdi. Öte yandan AB geleceğini ilgilendiren önemli konularda üye ülkeler kadar Türkiye’nin de dâhil edildiği bir ortamın oluşturulmasına verdiği önemi sözlerine ekledi.

Türkiye’nin AB üyeliğinin; pek çok konuda olduğu gibi özellikle enerji, ekonomi, dış politika ve güvenlik konularında AB’ye önemli artılar getireceğini söyleyen Gül, üyeliğin hem AB’de hem de Türkiye’de farklı yorumların daha akılcı yollarla çözüme kavuşturulabileceği inancını taşıdığını kaydetti. Bu bağlamda, Türkiye’nin üyeliği üzerine getirilen farklı yorumların her iki tarafta da şeffaf biçimde ele alınmasının esas olduğunu belirtti.