İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 MAYIS 2013

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL PORTEKİZ’E RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Portekiz Cumhurbaşkanı Cavaco Silva’nın davetlisi olarak Portekiz’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette, iki ülke ilişkilerini ele alan ve AB üyelik süreci, Akdeniz bölgesindeki güncel gelişmeler ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Portekiz Cumhurbaşkanı Cavaco Silva, Başbakanı Pedro Passos Coelho ve Meclis Başkanı Maria Assunçao Andrade Esteves ile bir araya geldi. Portekiz’e ziyaretinde Cumhurbaşkanı Gül’e, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, milletvekilleri, iş adamları ve üst düzey görevlilerden oluşan geniş bir heyet eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Portekizli mevkidaşı Anibal Cavaco Silva ile Belem Sarayı’nda bir araya geldi. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında tarihten aldıkları destekle diyaloglarının mükemmel bir şekilde geliştiğine ve bunun yanında NATO üyesi olan iki ülkenin ilişkilerinin her bakımdan gayet iyi olduğunu belirterek, görüşmelerde hem ikili ilişkilerin, hem bölgede gelişen konuların gözden geçirildiğini ifade etti.

Portekiz Cumhurbaşkanı Cavaco Silva'nın Türkiye'ye yaptığı ziyarette ilişkilerin güçlendirilmesine ilişkin bir strateji belgesi imzalandığını hatırlatan Gül, Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda verdiği destekten dolayı Portekiz hükümetine ve halkına teşekkür etti. Bu desteği bundan sonra da görmeyi istediğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasında 1 milyar dolar düzeyinde ticaret hacmi bulunduğunu ve işbirliği yapılacak alanların çok geniş olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Portekiz firmalarının Türkiye'de yaptıkları faaliyetlerden memnun olduklarını, özellikle enerji sektöründe yapılan yatırımları desteklediklerini ifade ederken, turizmin işbirliği gerektiren ekonomik bir faaliyet alanı olduğunu ve Nisan 2013'ten itibaren Portekiz vatandaşlarının sadece kimlik kartları ile hava alanlarında vize alabildiğini hatırlatarak, aynı tip kolaylıkların Portekiz tarafından da gösterilmesi durumunda çok sayıda Türk vatandaşının, Portekiz'i ziyaret edeceğini kaydetti.

Portekiz Cumhurbaşkanı Cavaco Silva da yaptığı açıklamada, Türkiye ile Portekiz arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını ve ziyaretin siyasi, ekonomik, kültürel, bilimsel düzeyde ilişkileri geliştireceğini belirtti. Portekiz'in Türkiye'nin AB'ye entegrasyonuna çok önem verdiğini ve Türkiye'nin AB üyesi olması yönünde görüş bildiren ülkelerden biri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Silva,  Türkiye'nin AB üyelik sürecinin tam üyelik hedefi ile birlikte yürütülmeye devam etmesinin önemli olduğunu düşündüklerini ve yakın zamanda İrlanda'nın dönem başkanlığındaki olumlu işaretlerin devam etmesini umduklarını belirtti.  Türkiye ile AB’nin stratejik ortak çıkarları olduğunu belirten Silva, Türkiye'nin dinamik bir ekonomisi olduğunu ve bunun yanında Türkiye’nin barış, istikrar ve bölgenin güvenliği açısından çok önemli bir noktada bulunduğunu vurguladı.

Bu görüşmenin ardından Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho ile biraraya gelen Gül, görüşmenin ardındandüzenlenen  ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki özellikle ekonomik ilişkilerin gelişmekte olduğunu ifade ederek, AB müzakere sürecinde Portekiz’in Türkiye’ye verdiği desteğin önemli olduğunu belirtti. 

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin 1996’dan bu yana Gümrük Birliği üyesi olduğunu ve ülkeler arasında gümrük duvarının söz konusu olmadığını belirtirken, Türkiye’nin AB üyelik sürecinde müzakere sürecini başarıyla bitirmesine fırsat verilmesi gerektiğini ve müzakere sürecinin başarıyla tamamlanmasının herkesin çıkarına olduğunu çünkü bütün AB üyesi ülkelerin şirketlerinin, firmalarının AB kriterlerini tam olarak yerine getirmiş bir ülkede faaliyet göstermesinden daha tercih edilen bir şey olamayacağını kaydetti. Türkiye ve Portekiz arasında vize konusunda iyi ilişkiler bulunduğunu da sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Gül, AB’nin de Türkiye’ye karşı uyguladığı vize politikasını biraz daha anlayışlı hale getirmesini istediğini ve AB’nin Latin Amerika ülkeleriyle ve Rusya ile bile vize muafiyetlerini konuştuğunu ancak müzakereye başlamış, Gümrük Birliği  üyesi Türkiye’ye uyguladığı katı vize politikasının anlaşılabilir olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Passos Coelho huzurunda iki ülke arasında, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Portekiz Hükümeti Arasında Askeri Alanda İşbirliği Çerçeve Anlaşması", "Türkiye ile Portekiz Arasında İkili Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi ve Yoğunlaştırılması İçin Ortak Ticari Komisyon Kurulmasına Dair Deklarasyon", "Türkiye ve Portekiz Dışişleri Bakanlıkları Arasında Diplomat Değişimine İlişkin Mutabakat Muhtırası, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Portekiz Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Eğitim, Bilim, Teknoloji, Yüksek Öğrenim, Kültür, Spor, Gençlik ve Basın-Yayın Alanlarında 2013- 2016 Yıllarına İlişkin İşbirliği Programı" anlaşmaları imzalandı.

Cumhurbaşkanı Gül, Portekiz Başbakanı Coelho ile görüşmesinin ardından Portekiz Meclis Başkanı Maria Assunçao Andrade Esteves ve  Lizbon Belediye Başkanı Costa ile görüştü. Bu görüşmelerin ardından Portekiz Cumhurbaşkanı Silva ile birlikte Portekiz-Türkiye İş Forumu'nun kapanış toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Gül burada işbirliği imkânlarına dikkat çekti. Portekiz'in AB üyesi olduğunu, Türkiye'nin de AB ile müzakereleri sürdürdüğünü ve Gümrük Birliğinin içerisinde bulunduğunu bu yüzden de iki ülke arasında herhangi bir gümrük sınırlaması olmadan malların rahatça hareket edebildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, malların dolaştığı şekilde Türk iş adamlarının AB içerisinde rahat hareket edemediklerini  ve haksız vize uygulamalarıyla karşı karşı kalmalarına rağmen bile bir ekonomik bütünlük sağlandığını  ve  yapılması gerekenin her iki ülkenin iş dünyasının birbirini biraz daha fazla keşfetmesi olduğunu ifade etti.

AB ile müzakere sürecinde Maastricht kriterlerinin neredeyse tamamının gerçekleştirildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Portekizli iş adamlarına şirketlerinin güven içerisinde Türkiye'de çalışabileceğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, Portekizli işadamlarına Türkiye'nin yeni pazarlar ve yeni coğrafyalara açılmak bakımından da önemli bir avantaj sağladığını belirterek, Türkiye’nin başlı başına büyük bir imkân olduğu gibi çevresinde kalkınan ülkeler ve büyük pazarlar olduğunu vurguladı. Orta Doğu, Kafkaslar ve Orta Asya’nın Türkiye ve Türk şirketleri açısında çok avantajlı olduğu yerler olduğuna ve bu ülkelerde Türk şirketleri ile beraber çalışmasının avantajlarına işaret etti.