İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 MAYIS 2013

2013 DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ RAPORU YAYIMLANDI

Washington merkezli sivil toplum kuruluşu Freedom House (Özgürlük Evi) 2013 Dünya Basın Özgürlüğü Raporu'nu 1 Mayıs 2013 tarihinde açıkladı.

Raporda son 10 yılda dünya genelinde basın özgürlüğünde ciddi bir gerileme görüldüğü ifade edilirken, raporun ilk sıralarını geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine İskandinav ülkeleri paylaşıyor. Basın özgürlüğü alanında ilk 5'te, Norveç, İsveç, Belçika, Finlandiya ve Hollanda yer alıyor. Son sıralarda ise İran, Kuzey Kore ve Suriye bulunuyor. Basın özgürlüğü alanında raporda ABD 23’üncü sırada yer alırken, Rusya 176’ıncı, Çin ise 179’uncu sırada bulunuyor.  

Geçtiğimiz yıla göre üç basamak gerileyerek 120’inci sırada yer alan Türkiye’ye, raporda 'kısmi özgür' ülkeler kategorisinde yer veriliyor. Türkiye bu sırayı, Kongo, Fiji, Liberya, Makedonya ile paylaşıyor. Raporda, Türkiye'de anayasal garanti altında olmasına rağmen basın ve ifade özgürlüğünün pratikte kısmen uygulanabildiği ifade ediliyor. Ergenekon ve terör örgütü üyesi olduğundan şüphelenilen kişilerin gözaltına alınmaları nedeniyle Türkiye, dünyada en çok gazeteciyi hapseden ülke olmaya devam ettiği belirtiliyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü sebebiyle yaptığı açıklamada Türkiye’nin basın özgürlüğü konusunda 2013 yılında da çağdaş ülkeler arasında sınıfta kaldığını ifade etti.