İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 MAYIS 2013

AB ve Moğolistan arasında Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması imzalandı

1989 yılında başlayan ve 1993 yılında imzalanan Ticaret ve İşbirliği Anlaşması çerçevesinde yürütülen Moğolistan ile AB ilişkileri, son olarak Moğolistan’da 30 Nisan tarihinde imzalanan Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması ile yeni bir aşama kaydetti. Söz konusu anlaşma ile aynı zamanda, Moğolistan’ın standardizasyon sisteminin modernleştirilmesine destek amacıyla bir mali yardım anlaşması imzalandı. Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması, AB’nin bölgede ulusal ve bölgesel ortaklıklar yoluyla demokratik değerleri güçlendirme politikası çerçevesinde Moğolistan ile daha yakın bir işbirliği amaçladığını göstermektedir. Moğolistan’a resmi ziyaret gerçekleştiren en üst düzey AB yetkilisi olan AB Güvenlik ve Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Ulan Bator’da yaptığı açıklamada söz konusu anlaşmanın onay sürecinin tamamlanmasını beklemeden uygulanabilmesinin yollarını aradıklarını kaydetti. Yüksek Temsilcisi Ashton,  Moğol yetkililerle yaptığı görüşmelerde kaynak yönetimi, şeffaflık ve hesap verilebilirlik gibi AB norm ve standartlarının yanında, ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesi,  kalkınma yardımı ve farklı sektörlerde işbirliği gibi konuların ele alındığını ifade etti.

Bugün beş AB üye devlet elçiliğinin bulunduğu Moğolistan ile AB ilişkileri, siyasi reformların başladığı 1990’ların başından bu yana istikrarlı bir gelişme göstermiş ve AB Moğolistan’ın üçüncü büyük ticaret ortağı haline gelmiştir. AB-Moğolistan Ortak Komite toplantıları her yıl düzenli olarak Ulan Bator ve Brüksel'de yapılmaktadır. Genelleştirilmiş tercihler sistemi (generalised system preferences) sayesinde Moğolistanlı ihracatçılar AB pazarına neredeyse gümrüksüz giriş yapabilmektedir.

Moğolistan ve AB arasında siyasi, ticari ve ikili ilişkiler hakkında http://www.eeas.europa.eu/mongolia/index_en.htm adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşılabilir.