İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 MAYIS 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye gündemindeki en önemli konu başlıklarından biri 9 Mayıs Avrupa Günü kutlamaları oldu. Konuyla ilgili Türkiye’den önemli mesajlar dile getirildi. Özellikle “Türkiye’siz bir Avrupa’nın olamayacağı” ortak beyanlar arasında yerini aldı. Ayrıca İktisadi Kalkınma Vakfı 3-4 Mayıs ve 7 Mayıs tarihlerinde sosyal medya hukuku ve Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili iki konferans düzenledi. Bunlarla ilgili ayrıntılı bilgi bültenimizde yer almakta.

Devamını Oku

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI TÜRKİYE – KORE CUMHURİYETİ (GÜNEY KORE) ARASINDAKİ SERBEST TİCARET ANLAŞMASI İLE İLGİLİ BİR KONFERANS DÜZENLİYOR

17 Mayıs 2013 tarihinde 14.00-17.30 saatleri arasında TOBB Plaza Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek olan konferansta Türkiye’nin Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) ile imzaladığı ve 1 Mayıs itibarıyla yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşması ve ikili ticari ilişkiler ele alınacak. Konferans İKV ve Türkiye – Güney Kore İşadamları Derneği tarafından düzenleniyor.

Devamını Oku

BAĞIŞ: “TÜRKİYE, GENİŞ AVRUPA AİLESİNİN TABİİ BİR ÜYESİDİR”

AB Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış 9 Mayıs Avrupa Günü kapsamında yazılı mesajı:

Devamını Oku

GÜL: “TÜRKİYE, AVRUPA’NIN TARTIŞILMAZ BİR PARÇASI”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle tüm Avrupa haklarını gönülden tebrik ederek, Avrupa’daki barışın, istikrarın ve refahın simgelerinden biri olan 9 Mayıs’ın önemini dile getiren önemli mesajlar verdi.

Devamını Oku

“AVRUPA VE TÜRK HUKUKUNDAKİ GELİŞMELER IŞIĞINDA SOSYAL MEDYA HUKUKU SEMPOZYUMU” İKTİSADİ KALKINMA VAKFI, YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ, İSTANBUL BAROSU VE TÜRK CEZA HUKUKU DERNEĞİ İŞBİRLİĞİNDE 3-4 MAYIS 2013 TARİHİNDE DÜZENLENDİ

Avrupa ve Türk Hukukundaki gelişmeler ışığında sosyal medya hukuku sempozyumu 3-4 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul Sanayi Odası Odakule Meclis Salonu’nda yapıldı. Konferansın açış konuşmaları İKV Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Köksal Bayraktar ve Radikal gazetesi yazarı M. Serdar Kuzuloğlu tarafından yapıldı.

Devamını Oku

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI TARAFINDAN “TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİNİN 50’İNCİ YILINDA TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ” BAŞLIKLI KONFERANS DÜZENLENDİ

HİKMET ÇETİN VE FRANCO FRATTINI: “AB’NİN KÜRESELLEŞEN DÜNYADA ETKİLİ BİR AKTÖR OLMAK İÇİN TÜRKİYE’YE İHTİYACI VAR; TÜRKİYE’SİZ AVRUPA PROJESİ TAMAMLANAMAZ”

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL PORTEKİZ’E RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Portekiz Cumhurbaşkanı Cavaco Silva’nın davetlisi olarak Portekiz’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette, iki ülke ilişkilerini ele alan ve AB üyelik süreci, Akdeniz bölgesindeki güncel gelişmeler ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Portekiz Cumhurbaşkanı Cavaco Silva, Başbakanı Pedro Passos Coelho ve Meclis Başkanı Maria Assunçao Andrade Esteves ile bir araya geldi.

Devamını Oku

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ AVRUPA KOMİSYONU’NUN İSTİHDAM, SOSYAL İŞLER VE UYUMDAN SORUMLU ÜYESİ LÁSZLÓ ANDOR İLE GÖRÜŞTÜ

Avrupa Komisyonu’nun İstihdam, Sosyal İşler ve Uyumdan Sorumlu Üyesi László Andor 8-10 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul ve Ankara’yı içine alan üç günlük bir resmi ziyaret kapsamında Türkiye’ye geldi.

Devamını Oku

TÜSİAD TARAFINDAN “TRANSATLANTİK TİCARET VE YATIRIM ORTAKLIĞI VE TÜRKİYE EKONOMİSİNE ETKİLERİ” BAŞLIKLI BİR SEMİNER DÜZENLENDİ

TÜSİAD tarafından 6 Mayıs 2013 tarihinde “Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) ve Türkiye Ekonomisine Etkileri” başlıklı bir seminer düzenlendi. TÜSİAD Genel Sekreteri Zafer Ali Yavan ve T.C Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı açılış konuşmalarında, ABD ve AB arasındaki TTYO anlaşmasının Türkiye üzerine önemli etkiler yaratacağını belirttiler. Damlacı, AB ve ABD örneği üzerinden yola çıkarak, Türk iş dünyasının Türkiye-ABD arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin başlatılması için lobi faaliyetlerinde bulunmalarının büyük önem taşıdığını ifade etti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BAHAR DÖNEMİ EKONOMİK TAHMİN RAPORU’NU YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu 4 Mayıs’ta 2013 Bahar Dönemi Ekonomik Tahmin Raporu’nu yayımladı. Raporda AB, Avro Alanı ve üye ülkeler aday ülkeler ve 2013 ilk yarısına ilişkin ekonomik verileri değerlendiriliyor ve gelecek döneme ilişkin ekonomik tahminlerde bulunuluyor.

Devamını Oku

2013 DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ RAPORU YAYIMLANDI

Washington merkezli sivil toplum kuruluşu Freedom House (Özgürlük Evi) 2013 Dünya Basın Özgürlüğü Raporu`nu 1 Mayıs 2013 tarihinde açıkladı.

Devamını Oku

SOMALİ KONFERANSI LONDRA’DA TOPLANDI

Somali Konferansı, 7 Mayıs 2013 tarihinde, Somali’de yirmi yıl süren çatışmanın ardından ülkenin yeniden imarı için destek toplamak amacıyla aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Somali’nin ortağı elli dört ülke ve uluslararası kuruluş temsilcisinin katılımıyla İngiltere ve Somali’nin ev sahipliğinde Londra’da gerçekleşti.

Devamını Oku