İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-2 MAYIS 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-Avrupa Birliği (AB) gündeminde AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın ABD ziyareti, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) diyalog ortağı olması, İtalya’da yeni hükümetin kurulması, gelecek AB Dönem Başkanı Lİtvanya’nın öncelik vereceği konulara ilişkin açıklamalar ve  Hırvatistan’ın Başbakan Yardımcısı ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Neven Mimica’nın, Tüketicinin Korunmasından Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi olarak atanması yer aldı.

ABD’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ziyaretinin ilk gününde ABD'de yerleşik AB ülkeleri Büyükelçileri ile AB'nin Vaşington Büyükelçisi João Vale de Almeida ile bir araya geldi. Daha sonra Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) Vaşington Ofisi ile German Marshall Fund'un (GMF) düzenlediği "Turkey and the Future of the Transatlantic Alliance" başlıklı panele katılan Egemen Bağış burada AB ile ilgili açıklamalarda bulundu. AB’nin insanlığın en önemli barış projesi olduğunu, Türkiye’nin AB'ye katılımı ile bunun kıtasal bir projeden küresel bir barış projesine dönüşeceğini ifade eden Bağış, Türkiye'nin AB sürecinin sadece 70 milyon Türkiye vatandaşı ve 1,5 milyar müslüman tarafından değil, batı tarafından görmezden gelindiğini hisseden 3 milyar insan tarafından izlendiğini vurguladı.

Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü ile “diyalog ortağı” olmasını öngören mutabakat belgesi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ŞİÖ Genel Sekreteri Dmitri Mezentsev tarafından 26 Nisan 2013 tarihinde Kazakistan’ın Almatı şehrinde imzalandı. Türkiye, ŞİÖ’nün diyalog ortağı olan ilk NATO üyesi ülke olma özelliğini taşıyor.  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, imza töreninde yaptığı açıklamada, diyalog ortaklığının ekonomi ve ulaşım başta olmak üzere Türkiye'nin örgütle bağlarını güçlendireceğini ve bütün ülkeleri tehdit eden tehlikelere karşı birlikte mücadele etme imkânı sunacağını ifade etti.

Geçtiğimiz haftalarda İtalya’da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimi ile yeniden ivme kazanan hükümet kurma çalışmaları sonucunda Cumhurbaşkanı Napolitano, Demokratik Parti’nin Başkan Yardımcısı Enrico Letta’yı hükümeti kurması için görevlendirdi. Enrico Letta, Parlamentoya giren partilerden Demokratik Parti, Silvio Berlusconi'nin lideri olduğu Özgürlükçü Halk Partisi ve Mario Monti'nin liderliğini üstlendiği Sivil Tercih merkez koalisyonu ile bir koalisyon hükümeti oluşturmayı başardı.

Litvanya Başbakanı Algirdas Butkevicius ülkesinin AB Dönem Başkanlığı sırasında öncelikli konuları üzerine önemli mesajlar verirken, açıklamalarında daha çok enerji ve komşuluk politikalarına ağırlık verdi.  

2015 yılı Litvanya hükümeti tarafından Avro Alanı’na dâhil olma tarihi olarak belirlenirken, Butkevicius “daha güvenilir” bir Avrupa istediklerini kaydetti. Başbakan enerji konusunda, Baltık Visaginas Bölgesi’nde kurulması planlanan nükleer enerji tesisinin 2015 yılında faaliyete geçmesini arzu ettiklerini dile getirdi. Litvanya olarak Polonya ve İsveç arasında yapılacak olan ve 2015 tarihinde bitmesi planlanan doğal gaz boru hattını yakından takip edeceklerini sözlerine ekledi.

1 Temmuz 2013 tarihinde AB’ye resmen üye olacak Hırvatistan’ın Başbakan Yardımcısı ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Neven Mimica, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso tarafından 25 Nisan 2013 tarihinde Tüketicinin Korunmasından Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi olarak atandı. Tüketicinin Korunması dosyası hâlihazırda Komisyon’un Sağlık ve Tüketicinin Korunmasından Sorumlu Üyesi Tonio Borg'un sorumluluk alanında bulunuyor. Ancak, Mimica’nın göreve gelmesiyle Sağlık ve Tüketicinin Korunması dosyaları da birbirinden ayrılacak.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.