İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-2 MAYIS 2013

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ ABD’YE RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ABD’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Bağış, ziyaretinin ilk günü olan 24 Nisan 2013 tarihinde ABD'de yerleşik AB ülkeleri Büyükelçileri ile AB'nin Vaşington Büyükelçisi João Vale de Almeida ile bir araya geldi. Daha sonra Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) Vaşington Ofisi ile German Marshall Fund'un (GMF) düzenlediği "Turkey and the Future of the Transatlantic Alliance" başlıklı panele katılan Egemen Bağış burada AB ile ilgili açıklamalarda bulundu. AB’nin insanlığın en önemli barış projesi olduğunu, Türkiye’nin AB'ye katılımı ile bunun kıtasal bir projeden küresel bir barış projesine dönüşeceğini ifade eden Bağış, Türkiye'nin AB sürecinin sadece 70 milyon Türkiye vatandaşı ve 1,5 milyar müslüman tarafından değil, batı tarafından görmezden gelindiğini hisseden 3 milyar insan tarafından izlendiğini vurguladı. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış konferansın ardından ABD Ticaret Temsilcisi (USTR) Vekili Büyükelçi Miriam Saphiro ile görüştü.

ABD ziyaretinin ikinci gününde ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Michael Froman ile Beyaz Saray’da görüşen Egemen Bağış, daha sonra Türk Amerikan Toplumu’nu ziyaret etti. Bu ziyaretlerin ardından, , ABD Kongre Üyeleriyle öğle yemeğinde bir araya gelen Egemen Bağış, görüşmede Türkiye'nin ABD ve AB ilişkilerinin yanı sıra ikili ve bölgesel birçok konunun masaya yatırıldığını belirtti. Egemen Bağış, ziyaretinin son gününde de resmi temaslarına devam ederken,  Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) Liderlik Konferansı’nın açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasında Türkiye’deki reform sürecini değerlendiren Bağış, bazı aksaklıkların yaşanmasına rağmen, Türkiye’nin geçmişe göre çok daha iyi bir konumda olduğunu belirtirken, bu süreçte AB Bakanlığı'nın bir anlamda reform mutfağı vazifesi gördüğünü ifade etti.

Ayrıca, ATAA Büyükelçi Oturumu’na da katılan Bağış, burada yaptığı konuşmada ABD’deki Türklerin daha iyi örgütlenmesinin gerektiğini belirtirken, Türkiye’de ekonomi gibi iç barışın da önemli başarılar kaydettiğini ve bunun yurt dışından da iyi algılanmasını ve iyi anlatılmasını istediklerini ifade etti. Bağış ABD ziyareti kapsamında son olarak ABD Ticaret Bakanı Rebecca Blank ile bir araya geldi.