İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-2 MAYIS 2013

ENRICO LETTA, İTALYA’NIN YENİ BAŞBAKANI OLDU

Bilindiği gibi, 24 ve 25 Şubat 2013 tarihlerinde düzenlenen genel seçimler sonucunda, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Parti Temsilciler Meclisi’nde ve Cumhuriyet Senatosu’nda en çok oy elde eden Demokratik Parti lideri Pier Luigi Bersani’yi hükümeti kurması için görevlendirdi.  Ancak hükümeti kurma çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlanmasıyla, birkaç ay boyunca İtalya’da siyasi belirsizlik oluştu.

Geçtiğimiz haftalarda İtalya’da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimi ile hükümet kurma çalışmaları yeniden ivme kazandı. İkinci kez Cumhurbaşkanı seçilen Napolitano, Demokratik Parti’nin Başkan Yardımcısı Enrico Letta’yı hükümeti kurması için görevlendirdi. Enrico Letta, Parlamentoya giren partilerden Demokratik Parti, Silvio Berlusconi'nin lideri olduğu Özgürlükçü Halk Partisi ve Mario Monti'nin liderliğini üstlendiği Sivil Tercih merkez koalisyonu ile bir koalisyon hükümeti oluşturmayı başardı. Letta’nın kurduğu yeni hükümet Parlamento’nun iki kanadından güvenoyu alması üzerine, Enrico Letta, İtalya’nın yeni Başbakanı seçildi ve kurduğu hükümet ile göreve başladı.

İtalya’nın yeni Başbakanı Enrico Letta, hükümetinin önceliğinin ekonomik büyümeyi canlandırmak ve istihdam yaratmak olduğunu açıkladı. Bu hedef doğrultusunda, kamu maliyesini güçlendirmek ve kamu borcunu azaltmak adına önceden getirilen bazı kısıtlama önlemelerinin yumuşatılmasının gerektiğini vurguladı. Diğer yandan,  Avrupa bütünleşmesini destekleyen Başbakan Letta, Avrupa ekonomisini yeniden canlandırmak için AB’nin siyasi ve banka birliğine taşınması gerektiği görüşünde. Başbakan Letta, önümüzdeki günler bu konuları tartışmak üzere Brüksel, Paris ve Berlin’e ziyaretlerde bulunacağını da açıkladı.