İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-2 MAYIS 2013

LİTVANYA AB DÖNEM BAŞKANLIĞI’NA HAZIRLANIYOR

Bilindiği gibi, Litvanya AB Dönem Başkanlığı’nı Temmuz 2013 tarihi itibariyle İrlanda’dan devralacak. 24 Nisan tarihinde Avrupa Komisyonu’nu ziyaret eden Litvanya Başbakanı Algirdas Butkevicius ülkesinin AB Dönem Başkanlığı sırasında öncelikli konuları üzerine önemli mesajlar verirken, açıklamalarında daha çok enerji ve komşuluk politikalarına ağırlık verdi.  

2015 yılı Litvanya hükümeti tarafından Avro Alanı’na dâhil olma tarihi olarak belirlenirken, Butkevicius “daha güvenilir” bir Avrupa istediklerini kaydetti. Başbakan enerji konusunda, Baltık Visaginas Bölgesi’nde kurulması planlanan nükleer enerji tesisinin 2015 yılında faaliyete geçmesini arzu ettiklerini dile getirdi. Litvanya olarak Polonya ve İsveç arasında yapılacak olan ve 2015 tarihinde bitmesi planlanan doğal gaz boru hattını yakından takip edeceklerini sözlerine ekledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso Litvanya’nın enerji endüstrisinin AB mevzuatına uyumunun tam olduğuna dikkat çekerek, bunun tek pazara entegrasyon için önemli olduğunu belirtti. Rusya ve Baltık ülkeleri arasındaki mevcut enerji sorununun geçici olduğuna ilişkin inancını dile getiren Barroso, Mayıs ayında yapılacak Avrupa Zirvesi’nde özellikle enerji konularının gündeme getirileceğini açıkladı.

Öte yandan 2014 tarihinde yapılacak Avrupa Parlamento seçimleri öncesinde ülkenin AB Dönem Başkanlığı’nı devralacak olması, Litvanya için altı aylık süredeki performansını önemli hale getirmekte.

Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Litvanya ziyareti sırasında mevkidaşı Dalia Grybauskaite ile yaptığı görüşmelerde ülke olarak altı aylık Dönem Başkanlığı boyunca Türkiye’nin AB ile müzakere sürecini olumlu etkileyecek her gelişmenin arkasında yer almak istedikleri de açıklanmıştı.