İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-2 MAYIS 2013

İzlanda seçiminden AB karşıtı merkez sağ partiler galip ayrıldı

27 Nisan 2013 tarihinde yapılan genel seçimlerde AB karşıtı söylemleriyle gündeme gelen merkez sağ partiler seçimi galip bitirdi. Sonuçlara göre, Bağımsızlık Partisi (The Independence Party) oyların yüzde 26,7’sini, İlerici Parti (Progress Party) oyların yüzde 24,4’ünü alarak liderliği iktidarda bulunan Sosyal Demokrat Parti’den devraldı. Böylelikle ülkede merkez sağ partilerden oluşan olası bir koalisyon hükümeti kurulması öngörülüyor.

Ülkede 2009 yılında Sosyal Demokratların iktidara geldiği dönemde AB’ne üyelik için müzakere süreci başlatılmıştı. Üyelik yolunda 27 müzakere başlığı açılmış, 11 başlık ise geçici olarak kapatılmış durumda. Tarım ve balıkçılık başlıkları ülke genelinde önemli bir konu olmaya devam ediyor. İzlandalılar bu alanı AB’nin kontrolü yerine kendi politikaları çerçevesinde düzenlemek istiyor.

Son yapılan seçimlerde AB karşıtı söylemlerle gündeme gelen sağ partilerin başa gelmesi durumunda ülkenin AB adaylık sürecinin sekteye uğrayacağı yorumları seçim öncesinde olduğu gibi seçim sonrasına da yansımakta. Nitekim koalisyon hükümetinin AB üyeliğini referanduma götürme ya da katılım müzakerelerini tamamen durdurma gibi bir yönlendirme yapabileceği belirtiliyor. İzlanda ayrıca Avrupa Serbest Ticaret Alanı  ve Schengen Alanı kapsamında yer alıyor.