İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-2 MAYIS 2013

Hırvatistan Başbakan Yardımcısı ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Neven Mimica Avrupa Komisyonu’nun Tüketicinin Korunmasından Sorumlu Üyesi olarak atandı

1 Temmuz 2013 tarihinde AB’ye resmen üye olacak Hırvatistan’ın Başbakan Yardımcısı ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Neven Mimica, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso tarafından 25 Nisan 2013 tarihinde Tüketicinin Korunmasından Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi olarak atandı.

Mimica’nın Avrupa Komisyonu üyeliğinin 10-13 Haziran tarihleri arasında Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda onaylanması bekleniyor. Mimica, Komisyon üyeliğinin daha sonra 27-28 Haziran 2013 tarihli AB Liderler Zirvesi’nde mutabakat (common accord) yoluyla onaylanmasının ardından, Hırvatistan’ın AB’ye resmen katılacağı 1 Temmuz’da görevine başlayacak. Barroso II Komisyonu Üyelerinin görev süresinin bitimine yaklaşık 18 ay kala göreve gelen Mimica’nın bu süre zarfında kapsamlı yasal düzenlemeler sunması beklenmiyor.

Tüketicinin Korunması dosyası hâlihazırda Komisyon’un Sağlık ve Tüketicinin Korunmasından Sorumlu Üyesi Tonio Borg'un sorumluluk alanında bulunuyor. Ancak, Mimica’nın göreve gelmesiyle Sağlık ve Tüketicinin Korunması dosyaları da birbirinden ayrılacak.