İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-2 MAYIS 2013

AB tarımsal ürünlerinin iç ve dış pazarlarda tüketimini artırmayı hedefleyen 22 projeye onay verdi

Avrupa Komisyonu 25 Nisan’da tarımsal ürünlerinin AB ve diğer ülkelerde tüketimini arttırmak  amacıyla hazırlanan 22 projenin başlatılmasına onay verdi. 3 yıl boyunca devam ettirilecek projeler için yıllık 35.97 milyon avro,  toplamda ise 71.94 milyon avro sağlanacak. Projelerin yüzde 50’si AB tarafından finanse edilirken geri kalanının profesyonel organizasyonlar tarafından karşılanması öngörülüyor.

30 Kasım 2012 tarihinde Komisyon birimleri AB iç pazarında ve diğer ülkelerde AB tarım ürünlerini teşvik etmek amacıyla üye ülkelerce hazırlanan 36 proje teklifi almıştı. Komisyon’da yapılan değerlendirmelerin ardından bu projelerden 22’si finanse edilmek ve hayata geçirilmek üzere onaylandı. Finansman sağlanan projelerden bir İspanyol programı zeytinyağı pazarlarını Hindistan ve Güney-Doğu Asya’da genişletmeyi amaçlarken, bir başka ülke Hollanda'nın planı da et ürünlerinin tüketimini kendi yerel pazarında arttırmayı hedefliyor.

Onaylanan projeler özellikle zeytinyağı, süt ve süt ürünleri, et, taze ve işlenmiş meyve, şarap ve alkollü içkiler, yumurta, organik ürünler ve menşe adı koruması (Protected Designations of Origins- PDO) gibi ürünlerin iç ve dış pazarlarda teşvikini içeriyor. Bu projelerden 16’sı özellikle AB iç pazarını hareketlendirmeye yönelikken, diğer 6’sı AB’nin Çin, Rusya, Hindistan,  Kuzey Amerika ve Güney Doğu Asya gibi ülkelerdeki pazarını genişletmeyi amaçlıyor.