İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-2 MAYIS 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-Avrupa Birliği (AB) gündeminde AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın ABD ziyareti, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) diyalog ortağı olması, İtalya’da yeni hükümetin kurulması, gelecek AB Dönem Başkanı Lİtvanya’nın öncelik vereceği konulara ilişkin açıklamalar ve Hırvatistan’ın Başbakan Yardımcısı ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Neven Mimica’nın, Tüketicinin Korunmasından Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi olarak atanması yer aldı.

Devamını Oku

3-4 MAYIS 2013 TARİHLERİNDE DÜZENLENECEK AVRUPA VE TÜRK HUKUKUNDAKİ GELİŞMELER IŞIĞINDA SOSYAL MEDYA HUKUKU SEMPOZYUMU?

Sosyal Medya Kendi Hukukunu Yaratıyor İktisadi Kalkınma Vakfı, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İstanbul Barosu ve ÇHD sosyal medyanın rolü, facebook, twitter ve hukuki yönleri konularını gündeme getiriyor.

Devamını Oku

İKV 7 MAYIS 2013 TARİHİNDE ’TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNİN ELLİNCİ YILINDA TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ’ BAŞLIKLI BİR KONFERANS DÜZENLİYOR

İktisadi Kalkınma Vakfı 7 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin durumu ve üyelik perspektifinin ele alınacağı bir konferans düzenliyor. “Türkiye-AB İlişkilerinin Ellinci Yılında Türkiye’nin AB Üyeliği” başlığını taşıyan konferansta 1963 yılındaki Ortaklık Anlaşması ile resmen başlayan ve 2005’ten itibaren katılım müzakereleri ile devam eden ilişkilerdeki sorunlar ve geleceğe yönelik beklentiler farklı bakış açılarından tartışılacaktır.

Devamını Oku

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ ABD’YE RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ABD’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Bağış, ziyaretinin ilk günü olan 24 Nisan 2013 tarihinde ABD`de yerleşik AB ülkeleri Büyükelçileri ile AB`nin Vaşington Büyükelçisi João Vale de Almeida ile bir araya geldi.

Devamını Oku

TÜRKİYE, ŞANGHAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ’NÜN DİYALOG ORTAĞI OLDU

Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ile “diyalog ortağı” olmasını öngören mutabakat belgesi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ŞİÖ Genel Sekreteri Dmitri Mezentsev tarafından 26 Nisan 2013 tarihinde Kazakistan’ın Almatı şehrinde imzalandı. Türkiye, ŞİÖ’nün diyalog ortağı olan ilk NATO üyesi ülke olma özelliğini taşıyor.

Devamını Oku

ENRICO LETTA, İTALYA’NIN YENİ BAŞBAKANI OLDU

Bilindiği gibi, 24 ve 25 Şubat 2013 tarihlerinde düzenlenen genel seçimler sonucunda, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Parti Temsilciler Meclisi’nde ve Cumhuriyet Senatosu’nda en çok oy elde eden Demokratik Parti lideri Pier Luigi Bersani’yi hükümeti kurması için görevlendirdi. Ancak hükümeti kurma çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlanmasıyla, birkaç ay boyunca İtalya’da siyasi belirsizlik oluştu.

Devamını Oku

LİTVANYA AB DÖNEM BAŞKANLIĞI’NA HAZIRLANIYOR

Bilindiği gibi, Litvanya AB Dönem Başkanlığı’nı Temmuz 2013 tarihi itibariyle İrlanda’dan devralacak. 24 Nisan tarihinde Avrupa Komisyonu’nu ziyaret eden Litvanya Başbakanı Algirdas Butkevicius ülkesinin AB Dönem Başkanlığı sırasında öncelikli konuları üzerine önemli mesajlar verirken, açıklamalarında daha çok enerji ve komşuluk politikalarına ağırlık verdi.

Devamını Oku

AB VE FAS ARASINDA SERBEST TİCARET ANLAŞMASI MÜZAKERELERİ BAŞLADI

AB Konseyi, Aralık 2011’te Avrupa Komisyonu’na Mısır, Ürdün, Fas ve Tunus ile ikili ticari anlaşma müzakerelerini başlatması için yetki vermişti. Bu karar üzerine, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve Fas Başbakanı Abdelilah Benkirane, 1 Mart 2013 tarihinde Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması (Deep and Comprehensive Free Trade Agreement) için görüşmeleri resmi olarak başlatmaya karar verdiler. Söz konusu müzakerelerin ilk turunun 22 Nisan 2013 tarihinde gerçekleşmesiyle, bu dört ülkeden müzakerelere başlayan ilk ülke böylelikle Fas oldu.

Devamını Oku