İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-24 NİSAN 2013

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI JOHN KERRY TÜRKİYE’YE İKİ GÜNLÜK RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry 20 – 21 Nisan 2013 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen “Suriye Halkının Dostları Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı’na” katılmak üzere Türkiye’ye iki günlük resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Kerry, bu ziyaretle son iki ay içinde üçüncü kez Türkiye’ye gelmiş oldu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Kerry’in gündeminde ağırlıklı olarak Suriye’deki mevcut durum ve bölgesel politika konuları yer aldı.

Suriye’de yaşanan krize siyasi ve barışçıl bir çözüm bulmak amacıyla 20 Nisan tarihinde toplanan “Suriye Halkının Dostları Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı’na” katılan Bakan Kerry’nin ve diğer temsilcilerin yayınladığı ortak açıklamada, önceki başkanlık açıklamalarından farklı olarak, ortak bir tutum sergilendi. Açıklamada, Suriye muhalefetini oluşturan Suriye Ulusal Koalisyonu’na açık destek verilerek katliamların durdurulması yönünde siyasi irade gösterildi.

21 Nisan tarihinde İstanbul’da yapılan çalışma yemeğinde ikili görüşmeler kapsamında bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu ikili ilişkilerin yanında çeşitli bölgesel ve küresel gündem konularını ele aldılar. Orta Doğu barış süreci, Filistinli gruplar arası iç uzlaşma sürecinde son gelişmeler, Türkiye-İsrail ilişkileri, İran'ın nükleer programında gelinen aşama ve Kıbrıs sorununda gelinen aşamanın görüşülmesinin ardından her iki bakan ortak basın açıklaması yaptılar. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye halkına yardımcı olmak ve ülkede barış ve istikrarın en kısa zamanda tesisi için eşgüdüm sağlanması ve somut adımların atılması amacıyla bir gün önce düzenlenen Suriye Halkının Dostları Grubu Toplantısı’nın sonuçlarının ABD Dışişleri Bakanı ile değerlendirildiğini ve atılacak adımların ele alındığını ifade etti.

Görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Kerry ise ABD Başkanı Barack Obama'nın "Esad sonrası birleşik ve demokratik bir Suriye'den" yana olduğunu" ; bu amaçla ABD ve Türkiye'nin, Suriye'de barışçıl bir geçiş dönemine yönelik işbirliğini sürdüreceğini" belirtti. Kerry, bu amaçla Suriye'ye yardımın gönderilmesi konusundaki güçlüklerin tartışıldığını, yapılacak yardımlarla özellikle Suriye'nin güneyinde durumun değişeceğini umduklarını;  ihtiyaç duyulan yardım malzemeleri ve koordinasyon hususunda Suriye muhalefetinin askeri kanadı ile görüşeceklerini ifade etti.

Desteklemeyi düşündükleri Suriye muhalefetinin vizyonunu "eşitlik, aşırı uçları reddetmek, çoğulcu demokrasiyi benimsemek" olarak tanımlayan Dışişleri Bakanı Kerry, "nihai amacın siyasi bir çözüme ulaşmak olduğunu; bu amaçla muhalefeti desteklemeye kararlı olduklarını,  ancak ölümlere yol açabilecek silahlar dışında yapılacak askeri yardımlar için de Yüksek Askeri Komisyon aracılığı yürütmek konusunda 20 Nisan’da yapılan Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısına katılan tüm ülke temsilcileri ile mutabık kaldıklarını” vurguladı. Buna göre, ABD yönetimi Esad’a karşı savaşan Suriye'deki muhaliflere 123 milyon dolarlık bir yardım yapacak. Dışişleri Bakanı Kerry, toplantıya katılan tarafların Suriye'de barışçıl bir geçiş sürecinden yana olmalarına rağmen, Beşar Esad yönetiminin halkına karşı balistik füze kullanmasının Suriye’deki durumun vehametine işaret ettiğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecindeki rolü ve Türkiye-İsrail ilişkilerine de değinerek, Mavi Marmara olayı ile ilgili tazminat meselesinin Mayıs ortasında Erdoğan'ın Washington'a yapacağı ziyarette ele alınacak konular arasında olduğunu söyledi. İstanbul'daki temaslarını Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile sürdüren Kerry, görüşmenin ardından Türkiye ziyaretine ilişkin bir basın toplantısı daha düzenledi.  Toplantıda “barış sürecini başlatmak isteyen ABD’nin tarafların dışarının müdahalesi olmadan görüşmesi taraftarı olduğunu” ve bu nedenle Başbakan Tayyip Erdoğan'ın “Gazze ziyaretinin ertelenmesi gerektiğini düşündüklerini” ifade etti.  Başbakan Erdoğan’ın ziyaretin zamanlamasına kendisinin karar vereceğini ancak Gazze ziyareti için “doğru koşulların beklenmesinin daha yararlı olacağı” konusunda Amerikan yönetiminin tavrını açıkça dile getirmekle birlikte, Kerry Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İsrail-Filistin barış sürecine yararlı katkı sağlayacaklarına olan inancını da yineledi.

Öte yandan, Türkiye’ye yaptığı iki günlük ziyaret öncesinde 19 Nisan tarihinde Senato'da 2014 bütçe görüşmelerinde konuşan ABD Dışişleri Bakanı Kerry,  ABD ve AB arasında başlayacak olan serbest ticaret anlaşması müzakerelerin paralel olarak, AB üyesi olmamasına rağmen Türkiye ile serbest ticaret görüşmeleri gerçekleştirmek istediklerini söylemişti. ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde ziyaret etmesi ve son olarak Balat’ta Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşmesinin ardından sonlanmış oldu.