İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-24 NİSAN 2013

İtalya’da Napolitano yeniden Cumhurbaşkanı seçildi

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, 319 senatör, 630 milletvekili ve 20 idari bölgeden gelen 58 temsilciden oluşan seçici meclis tarafından ikinci kez Cumhurbaşkanı seçildi. Cumhurbaşkanlığına ilk olarak 10 Mayıs 2006'da, merkez sol partilerin oylarıyla 4’üncü turda seçilen Napolitano, 1946'dan bu yana iki dönem görev yapacak ilk Cumhurbaşkanı oldu. 87 yaşındaki Napolitano 22 Nisan 2013 tarihinde Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda yapılan yemin töreni ile görevine başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda, merkez soldan Demokrat Parti (PD) ile merkez sağdan Özgürlükçü Halk Partisi'nin (PDL) ortak adayı eski Senato Başkanı Franco Marini gerekli çoğunluğu sağlayamadı. Ardından 2’nci ve 3’üncü turlarda da partiler arasında anlaşma sağlanamayınca, parlamentoda en fazla sandalyesi bulunan Demokrat Parti, 4’üncü turda merkez solun eski başbakanı Romano Prodi'yi aday gösterdi. Prodi de gerekli çoğunluk oyunu alamayınca Cumhurbaşkanlığı seçiminde 5’inci turda geçildi. Bu turda da parlamentoda üçüncü parti konumundaki 5 Yıldız Hareketi'nin adayı Stefano Rodota’nın oyları Cumhurbaşkanı seçilmesi için gerekli sayıya ulaşamadı. Altıncı tur öncesi parti liderleri Cumhurbaşkanlığı Sarayına çıkarak Napolitano’dan tekrar adaylığını koymasını istediler. Teklifi kabul ederek Cumhurbaşkanlığı’na aday olan Napolitano, mecliste yapılan oylamada 738 delegenin oyunu alarak yeniden İtalya Cumhurbaşkanı oldu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Napolitano’nun yeniden seçilmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Napolitano’nun yeni döneminde İtalya’nın Avrupalı geleneğiyle Komisyon’un ortak Avrupa idealine katkı vermeye devam edeceğine inandığını ifade etti.