İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-24 NİSAN 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) gündeminde Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Hollandalı Parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan Türkiye Raporu’nun AP Genel Kurulu’nda kabul edilmesi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin İstanbul ziyareti ve Türkiye sınır kapılarında yabancı ülke vatandaşlarına yönelik yeni bir uygulama olan elektronik vize (e-Vize) uygulamasının başlatılması yer aldı.

Devamını Oku

İKV, TOBB, YEDİTEPE VE AMSTERDAM ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN “AVRUPA BİRLİĞİ HUKUKU” YAZ OKULU PROGRAMI: 17 HAZİRAN - 10 TEMMUZ 2013

İktisadi Kalkınma Vakfı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Amsterdam Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile birlikte “Avrupa Birliği Hukuku” hakkında bir yaz okulu düzenlenecektir. Bu sene 7’incisi düzenlenen ve 17 Haziran - 10 Temmuz 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan yaz okulunda dersler İngilizce olarak Amsterdam Üniversitesi öğretim üyeleri ve Avrupa Adalet Divanı yargıçları tarafından verilecektir.

Devamını Oku

2012 YILI TÜRKİYE İLERLEME RAPORUNA İLİŞKİN AP İLKE KARARI KABUL EDİLDİ

Hollandalı Hıristiyan Demokrat parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan 2012 Türkiye İlerleme Raporu’na İlişkin AP İlke Karar taslağını 18 Nisan 2013 tarihinde AP Genel Kurulu’nda yapılan oylamada 75’e hayır oyuna karşı, 451 evet oyu ile kabul edildi Rapor, AP Dış İlişkiler Komitesi’nde iki kez görüşüldükten ve AP üyeleri tarafından verilen 415 değişiklik önergesinin ele alınmasından sonra Genel Kurul’a sunulmuştu.

Devamını Oku

E-VİZE UYGULAMASI BAŞLADI

Türkiye’de, sınır kapılarında uygulanan “bondrol” vizenin yerini 17 Nisan 2013 tarihinden itibaren elektronik vize (e-Vize) aldı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’ye seyahat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşları, 17 Nisan 2013 tarihinden itibaren sınır kapıları yerine internet bağlantısı olan herhangi bir yerden elektronik vizelerini alabilecekler.

Devamını Oku

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI JOHN KERRY TÜRKİYE’YE İKİ GÜNLÜK RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry20 – 21 Nisan 2013 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen “Suriye Halkının Dostları Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı’na” katılmak üzere Türkiye’ye iki günlük resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Kerry, bu ziyaretle son iki ay içinde üçüncü kez Türkiye’ye gelmiş oldu.

Devamını Oku

AB’NİN ARABULUCULUĞUNDA SÜRDÜRÜLEN BELGRAD-PRİŞTİNE DİYALOĞUNDA ANLAŞMAYA VARILDI

19 Nisan 2013 tarihinde Belgrad ve Priştine arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik AB’nin arabuluculuğunda sürdürülen diyaloğun 10’uncu turunda bir araya gelen Kosova Başbakanı Hashim Thaçi ve Sırbistan Başbakanı Ivica Dacic arasında Kuzey Kosova’ya ilişkin anlaşma sağlandı. Thaçi ve Dacic, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton tarafından önerilen 15 maddelik protokolü parafe ettiler.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN, KOSOVA, KARADAĞ VE SIRBİSTAN’IN KAPSAMLI İZLEME RAPORLARI’NA İLİŞKİN AP İLKE KARARLARI AP GENEL KURULU’NDA KABUL EDİLDİ

Türkiye Raporu ile birlikte aynı tarihte AP Genel Kurulu’nda, Temmuz 2013 tarihi itibariyle AB’nin 28’inci Üye Ülkesi konumuna gelecek Hırvatistan dışında; Kosova, Karadağ ve Sırbistan’ın Kapsamlı İzleme Raporları’na ilişkin Parlamento ilke kararları 18 Nisan 2013 tarihinde Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda kabul edildi. Buna göre söz konusu ülkelere ilişkin kararlar şu şekilde:

Devamını Oku

ÜYE ÜLKELER AVRO ALANI TEK BANKACILIK DENETİMİ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) Bankacılık sektörünün tek denetim mekanizması için 18 Mart 2013 tarihinde Avrupa Parlamentosu’yla anlaşmaya vardı. Geçen ay 19 Mart’ta anlaşmaya varılan tek denetim mekanizması 2 tüzük içeriyor.

Devamını Oku