İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 NİSAN 2013

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ BRÜKSEL VE LÜKSEMBURG’DA RESMİ ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRDİ

Bu bağlamda, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 9 Nisan tarihinde Brüksel’de Avrupa Komisyonu yetkilileri ile bir araya geldi ve Fransa’nın blokajını kaldırdığı 22’nci fasıl olan Bölgesel Politika faslının yanı sıra 19’uncu fasıl olan Sosyal Politika ve İstihdam faslını görüşmek için çeşitli temaslarda bulundu.

Bağış ve Çelik, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TİSK Genel Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte 19’uncu fasla ilişkin yayımladıkları ortak bir bildiriyi Brüksel’deki görüşmelere katılan AB’nin Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Komisyonu Üyesi Štefan Füle ve İstihdam, Sosyal İşler ve İçermeden sorumlu üyesi László Andor’a iletti. Yayımlanan bildiride 2012 yılında Türkiye’de çalışma hayatıyla ilgili çok önemli yasal düzenlemelerin hayata geçirildiği ifade edilmekle birlikte, Sosyal Politika ve İstihdam başlıklı 19’uncu faslın müzakerelere açılmasının Türkiye’de çalışma ilişkilerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesine ivme kazandıracağı ve tarafların bu faslın müzakerelere açılmasını kuvvetli bir şekilde destekledikleri belirtiliyor.

Ankara’nın Sosyal Politika başlığı için Brüksel’e yaptığı çıkarmanın değerlendirmesini yapan Bağış bunun iyi bir başlangıç olduğunu ifade ederek, Nisan ayı sonunda Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’ye teknik bir heyet gönderme kararı aldığını belirtti. Avrupa Komisyonu’nun bu kararı Türk tarafında başlıkla ilgili “ihtiyatlı iyimserliği” artıran bir etki yaratmış olsa da Komisyon’un, Sosyal Politika ve İstihdam konusunda Türkiye’nin geçmişe oranla büyük gelişme kaydettiği ancak faslın açılması için gerekli şartların henüz oluşmadığı görüşünün değişmediği belirtildi.

Öte yandan, Brüksel ziyaretinin ikinci gününde AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış AB’nin Bölgesel Politikadan Sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn ile görüştü. Hahn, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Bölgesel Politika faslına ilişkin olarak Türkiye’nin eylem planını değerlendirdiklerini ve bu faslın mümkün olan en kısa sürede açılması için gerekli teknik altyapı ve ilkesel zeminin hazır olduğunu ifade etti. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise, Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde iki buçuk yıldır fasıl açılmadığına dikkat çekerek bu durumun Bölgesel Politika faslının açılmasıyla değişeceğini belirtti. Bağış Brüksel ziyareti sırasında ayrıca Avrupa Politika Merkezi (European Policy Center-EPC) tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Terörle Mücadelesinde Yeni Dönem-AB Katılım Sürecine Etkileri” başlıklı konferansta da bir konuşma yaptı. Egemen Bağış konuşmasında, terörün bitirilmesi için Avrupa’dan tam destek beklediklerini ifade etti.

Brüksel programının devamında Lüksemburg’a giden AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, burada da resmi temaslarda bulundu. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bağış, küresel krizde AB’de işsizler ordusuna 4 milyon kişi eklenirken aynı dönemde Türkiye’de 5 milyon yeni istihdam sağlandığına dikkat çekti. Bağış ayrıca son 5 yılda Türkiye’nin ekonomik büyüme oranının AB’nin büyüme oranının 6 katına ulaştığını belirterek Türkiye’deki genç nüfusa dayalı olarak Türkiye’nin dinamik bir yapıya sahip olduğunun altını çizdi. Egemen Bağış, ziyaret çerçevesinde ayrıca Meclis Başkanı Laurent Mosar, Maliye Bakanı Luc Frieden, Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Etienne Schneider ile görüşmeler gerçekleştirdi.