İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-9 NİSAN 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye gündemini; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Litvanya ziyareti, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın Türkiye ziyareti, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore’ın görüşmesi, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın AP Eski Üyeleri Derneği Bülteni’nde yayınlanan makalesi ve “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Yasası’nın” Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilmesi oluşturdu.

İş Forumu kapsamında Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite tarafından ağırlanan Gül, mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşmede Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci ve vize konusunun değerlendirildiğini ifade etti. Grybauskaite ise Türkiye’nin AB üyelik sürecine verdiği desteği tekrarlarken, görüşmelerde artması arzu edilen ekonomik ve siyasi diyalogların iki ülke barışını pekiştireceği mesajları verildi. Türkiye’nin Gümrük Birliği’nde ayrıcalıklı özelliğinin bütün üye ülkeler tarafından takdir edilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, malların, Gümrük Birliği üyesi ülkelerde serbestçe dolaşamamasından doğan sıkıntıları gündeme getirdi. Gül ayrıca, AB üye ülkesi olmayan ve müzakere sürecine başlamamış ülkeler için vize uygulamasının kaldırılması tartışmasını da eleştirdi.

3 Nisan 2013 tarihinde Türkiye’yi ziyaret eden AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın Ankara gündeminde Türkiye-AB ikili ilişkileri ve dış politika konuları ele alındı. Ashton, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile temaslarda bulundu. Görüşmelerin ardından üzenlenen basın toplantısında AB ile ABD arasında süren STA müzakerelerini değerlendirdiklerini belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gümrük Birliği konusunda Türkiye’nin müzakereleri yakından takip ettiğini ve yeni oluşacak sistemin bir parçası olmayı istediklerini dile getirdi. Toplantıda ayrıca Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) seçimleri sonrasında Ada’da ortaya çıkan durumun Türkiye ve AB için fırsat penceresi teşkil ettiği vurgulandı. İran ve Suriye konusunda ise, İran ile P5+1 arasında İran’ın nükleer programına ilişkin yürütülen görüşmeleri ele aldıklarını kaydeden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ashton'ın bu konuda yürüttüğü etkin diplomasiyi överken, Ashton da Suriyeli mültecilere karşı yürütülen yardımların AB tarafından takdir edildiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 7 Nisan 2013 tarihinde İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore ile İstanbul’da bir araya geldiği buluşmasında, Türkiye-AB ilişkileri yanında GKRY ile olan ilişkiler, bölgesel ve uluslararası konular ele alındı. “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” faslının İrlanda Dönem Başkanlığı’nda açılacak olmasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Davutoğlu, Türkiye’nin AB ile olan ilişkilerinde İrlanda’dan gelen desteklerin sürece önemli katkı sağladığını kaydetti. GKRY ile olan ilişkilere yönelik Davutoğlu, İrlanda Dönem Başkanlığı’nda bazı inisiyatiflerin alınabileceği inancında olduklarını açıkladı.  Görüşmelerde AB’de Türk vatandaşlarına uygulanan vize uygulamasını da eleştiren Davutoğlu, vize muafiyetini önemsediklerini açıkladı. Gilmore da, özellikle Suriye-Türkiye ilişkilerinde Suriyeli mültecilere yapılan yardımdan dolayı Türkiye’ye karşı övgülerini sunarak, Türkiye’nin bölgesel rolünün önemli olduğunu belirtti.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AP Eski Üyeleri Derneği Bülteni’nin (European Parliament Former Members Association-FMA Bulletin) Mart 2013 sayısı için kaleme aldığı “Türkiye, Arap Baharı İçin İlham Kaynağı” başlıklı makalesinde Türkiye’nin AB üyeliğinin Birliğin Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin yeniden yapılandırılmasında rol oynayabileceğini öne çıkarırken, AB’ye katılım sürecinin Türkiye’nin bölgede “yumuşak güç” haline gelmesinde çok önemli bir etken olduğuna dikkat çekti.

TBMM Genel Kurulu’nda 4 Nisan 2013 tarihinde “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Yasası’nın” kabul edilmesi, yabancıların sınırdışı edilmesini düzenleyen esasları içermesi bakımından önemli bir gündem maddesini oluşturdu. Buna göre, hiç kimse işkenceye, insanlık dışı, onur kırıcı ceza veya muameleye tabi tutulacağı veya ırkı, dini, tabiyeti, belli bir toplumsal gruba mensubiyeti, siyasi fikirleri dolayısıyla hayatının, hürriyetinin tehdit altında bulunacağı bir yere gönderilemeyeceği ve sınırdışı etme kararı verilen kişilere yönelik bu kişilerin mahkemeye başvurma hakkı verilmesi hükmü getirildi.

Son olarak, 8 Nisan 2013 günü İngiltere’nin 1979-1990 tarihleri arasında görev yapmış olan Başbakanı Margaret Thatcher’ın vefat haberini aldık. Margaret Thatcher “Demir Lady” ünvanından da anlaşılacağı üzere, oldukça sert ve kararlı siyaset tarzı ile sadece ülkesinin değil, dünya siyasetinin de bir dönemine damgasını vurmuştu. İngiltere Başbakanı David Cameron Thatcher’ın vefatı üzerine yaptığı açıklamada “O sadece Britanya’yı yönetmedi. Britanya’yı korudu ve inanıyorum ki o barış zamanındaki en iyi İngiliz Başbakanıydı” dedi. Thatcher’ın özel bir tören ile 17 Nisan’da toprağa verileceği bildirildi.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.