İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-9 NİSAN 2013

AB DIŞİŞLERİ VE GÜVENLİK POLİTİKASI YÜKSEK TEMSİLCİSİ CATHERINE ASHTON TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 3 Nisan 2013 tarihinde Ankara’ya bir günlük bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile temaslarda bulunan Yüksek Temsilci Ashton’ın gündeminde Türkiye-AB ikili ilişkileri ve dış politika konuları vardı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Yüksek Temsilci Ashton arasında fasılların açılması bağlamında yakalanan ivme çerçevesinde Türkiye-AB ilişkilerindeki gelişmelerin ana gündem maddesini oluşturduğu görüşmede vize muafiyeti, AB ile ABD arasında müzakereleri sürmekte olan serbest ticaret anlaşması (STA) konularının ele alındığı belirtildi. Davutoğlu ve Ashton, Kıbrıs meselesi, İran’ın nükleer programına ilişkin P5+1 formatında süren görüşmeler, Suriye ve Filistin’deki güncel durum ve AB arabuluculuğunda süren Belgrad-Priştine diyaloğuna ilişkin görüş alışverişinde bulundular.

Davutoğlu ve Ashton görüşmelerinin ardından bir basın toplantısı gerçekleştirdiler. AB ile ABD arasında süren STA müzakerelerini değerlendirdiklerini belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB ile arasında Gümrük Birliği bulunan Türkiye’nin bu müzakereleri yakından takip ettiğini ve yeni oluşacak sistemin bir parçası olmayı hem bir hak hem de bir zorunluluk olarak değerlendirdiğini ifade etti ve bu konuda taraflarla görüşmelerin süreceğini belirtti.

Görüşmede GKRY seçimleri sonrasında Ada’da ortaya çıkan durumun gündeme geldiğini belirten Davutoğlu, gerek Türkiye, gerek AB’nin bu durumun açık bir fırsat penceresi teşkil ettiği konusunda hemfikir olduklarını belirtti. Türkiye’nin GKRY parlamentosunun doğal kaynaklar ile ilgili karara ilişkin tutumunu Yüksek Temsilci Ashton’a aktardığını ifade eden Davutoğlu, kesin ve kapsamlı çözümler konusunda yoğunlaşmanın vaktinin geldiğini ve bu konuda atılacak her adımda Türkiye’nin gerekli katkıyı yapmaya hazır olduğunu söyledi. Davutoğlu Türkiye’nin tutumunun açık ve net olduğunu belirtirken “Bu tür emrivakiler, Kıbrıs'ın temel çözüm parametreleri konusunda herhangi bir değişiklik getirilmesi kabul edilemez” ifadelerini kullandı. Davutoğlu, Kıbrıs konusundaki müzakerelerin bir an önce tekrar başlamasını ve kapsamlı bir çözümün gündeme gelmesini ümit ettiklerini, bunun herkes için en doğru yol olduğunu ifade etti ve “ancak eğer GKRY buna hazır değilse o zaman yolları da ortaya koymak durumundadır” dedi.

İran ile P5+1 arasında İran’ın nükleer programına ilişkin yürütülen görüşmeleri ele aldıklarını kaydeden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ashton'ın bu konuda yürüttüğü etkin diplomasiyi övdü. Davutoğlu, Türkiye’nin katkılarını sürdürmeye hazır olduğunu belirtti ve İran'ın nükleer programına ilişkin Almatı’da gerçekleşecek toplantı konusunda Yüksek Temsilci Ashton'a Türkiye'nin fikirlerini aktardığını ifade etti.

Yüksek Temsilci Ashton’ın arabuluculuğunda sürdürülen Belgrad-Priştine diyaloğuna değinen Davutoğlu, Türkiye'nin bu konudaki ilerlemeleri takdir ettiğini ve Balkanların istikrarı ve geleceği konusunda her türlü çabayı göstermeye hazır olduğunu ifade etti.

Suriye’deki durum ve Suriyeli sığınmacılar konusuna da değinen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile AB'nin Suriye Halkının Dostları Grubu çerçevesinde benimsedikleri ortak bir tutum bulunduğunu dile getirdi ve uluslararası camianın ve AB’nin daha kararlı bir tutum sergilemesi konusundaki kanaati paylaştıklarını kaydetti. Kendisine Suriyeli sığınmacılara yönelik “açık kapı” politikasının devam edip etmeyeceği şeklinde yöneltilen soruya cevap veren Davutoğlu, Türkiye'nin bu durumu siyasi bir konudan öte ahlaki bir sorumluluk olarak gördüğünü ifade etti. Davutoğlu, ayrıca Türkiye'nin insani konularda sıkıntı çeken kitlelere bu politikayı her zaman uyguladığını belirterek, bunun Türk devlet geleneğinin devamı niteliğinde olduğunu ve “açık kapı” politikasını sürdüreceklerini ifade etti.

Yüksek Temsilci Ashton ise, basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile dünyanın birçok bölgesinde bir araya geldiğini, her seferinde konuşmaları gereken birçok konu bulunduğunu ve bunun Türkiye’nin dünyada ve özellikle bölgede oynadığı hayati rolün bir göstergesi niteliğinde olduğunu ifade etti. Türkiye-AB ikili ilişkilerinin önemini vurgulayan Ashton, Türkiye’nin AB yolunda ilerlediğini görmekte kararlı olduğunu belirtti. Ashton, ayrıca Türkiye’de AB’nin Batı Balkanlardaki çalışmalarına verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Suriye’de süren krizi ele aldıklarını ifade eden Ashton, Türkiye’nin Suriye’deki şiddetten kaçan sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamak için sarf ettiği çabalardan dolayı takdir ettiklerini ifade etti ve AB’nin bu bağlamda Türkiye’ye daha fazla destek verme kararlılığını yineledi.

Yüksek Temsilci Ashton, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi. Resmi Konut’ta basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmede, uluslararası ve bölgesel konuların yanı sıra Türkiye-AB ilişkilerinin değerlendirildiği ve Suriye’deki son durum ile İran’ın nükleer programı konularının ele alındığı belirtildi.