İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-9 NİSAN 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye gündemini; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Litvanya ziyareti, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın Türkiye ziyareti, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore’ın görüşmesi, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın AP Eski Üyeleri Derneği Bülteni’nde yayınlanan makalesi ve “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Yasası’nın” Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilmesi oluşturdu.

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL LİTVANYA’YA RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1-3 Nisan 2013 tarihlerinde Letonya düzenlediği resmi ziyaretin ardından 3-4 Nisan 2013 tarihleri arasında Litvanya’ya da resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Gül’e AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da refakat etti.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ VE GÜVENLİK POLİTİKASI YÜKSEK TEMSİLCİSİ CATHERINE ASHTON TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 3 Nisan 2013 tarihinde Ankara’ya bir günlük bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile temaslarda bulunan Yüksek Temsilci Ashton’ın gündeminde Türkiye-AB ikili ilişkileri ve dış politika konuları vardı.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU İRLANDA BAŞBAKAN YARDIMCISI, DIŞİŞLERİ VE TİCARET BAKANI GİLMORE İLE BİRARAYA GELDİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 7 Nisan 2013 tarihinde İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore ile İstanbul’da bir araya geldi. İlk İstanbul ziyareti olan Gilmore ile görüşmelerin odak noktasında; Türkiye-AB ilişkileri yanında GKRY ile olan ilişkiler, bölgesel ve uluslararası konular ele alındı.

Devamını Oku

AB BAKANI EGEMEN BAĞIŞ’IN “TÜRKİYE, ARAP BAHARI İÇİN İLHAM KAYNAĞI” BAŞLIKLI MAKALESİ FMA BULLETIN’DE YAYIMLANDI

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AP Eski Üyeleri Derneği Bülteni’nin (European Parliament Former Members Association-FMA Bulletin) Mart 2013 sayısı için kaleme aldığı “Türkiye, Arap Baharı İçin İlham Kaynağı” başlıklı makalede Türkiye’nin AB üyeliğinin Birliğin Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin yeniden yapılandırılmasında rol oynayabilmesi için önemine dikkat çekti.

Devamını Oku

YABANCILAR VE ULUSLARARASI KORUMA YASASI TBMM’DE KABUL EDİLDİ

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Yasası, 4 Nisan 2013 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasa yabancıların temel olarak Türkiye`ye girişleri, kalışları ve çıkışları ile sağlanacak korumanın kapsamına ve uygulanmasına ilişkin esasları içeriyor.

Devamını Oku