İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 MART-3 NİSAN 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) gündeminde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Letonya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Gümrük Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşmaları ile ilgili değerlendirmeleri, Türkiye’nin AB’ye süt ve süt ürünleri ihracatına izin verilmesi, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) AB ile anlaşmaya vardığı mali yardım paketinin ayrıntıları ve Avrupa Komisyonu’nun Hırvatistan’ın AB üyeliği yolundaki son İzleme Raporu’ndaki değerlendirmeleri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1-3 Nisan 2013 tarihleri arasında Letonya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyarette Letonya Cumhurbaşkanı Berzins ile bir araya geldi. Görüşme sonrası yaptığı açıklamada her iki tarafın da memnun ayrıldığını dile getiren Gül, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin çok eskiye dayandığını belirterek, geçmişten gelen siyasi konularda Letonya’nın bağımsızlığı için Türkiye olarak verilen desteğin devam ettirilmiş olduğunu vurguladı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 300 milyon dolar olduğunu belirten Gül, ticari ilişkilerin daha da geliştirileceğini ifade etti.

Gümrük Birliği’ni “esaret anlaşması” olarak nitelendiren Bakan Çağlayan, Türkiye’nin özellikle AB’nin üçüncü ülkeler ile imzaladığı anlaşmalar yüzünden haksız bir pozisyonun içinde yer aldığını ifade etti. Gümrük Birliği konusunda Türkiye’nin yıllardır yaşadığı sıkıntıları gündeme getiren Bakan Çağlayan, Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliği’nin revize edilmesi veya yerine bir serbest ticaret anlaşmasının getirilmesi önerisinde bulundu. Konuşmasında ayrıca AB ve ABD ile müzakere edilmesi öngörülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’na da değinen Çağlayan, Türkiye’nin de bu anlaşamaya paralel bir şekilde taraf olması gerektiğini sözlerine ekledi. 

Türkiye’nin 22 Ocak 2013 tarihinde Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketici Genel Müdürlüğü (DG SANCO) Gıda ve Veterinerlik Ofisi’ne gönderdiği süt işletmeleri listesi ile garanti mektubu 21 Mart 2013 tarihinde kabul edilerek DG SANCO’nun resmi internet sayfasında yayınlandı. DG SANCO yaptığı açıklamada Türkiye’nin süt işletmelerinin AB’ye süt ve süt ürünleri  temin edebilecek standartta olduğunu ve uygulamanın 3 Nisan 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceğini belirtirken, ilk olarak 6 firmanın AB'ye  süt ve süt ürünleri ihracatı için onay aldığı ifade edildi.

AB ile GKRY arasında anlaşmaya varılan ve GKRY’nin 17 milyar avroluk finansman ihtiyacına rağmen, geri ödeme zorluğu göz önünde bulundurularak verilen 10 milyar avroluk mali yardım paketine göre GKRY’de bulunan Laiki Bankası yeniden yapılandırılarak ikiye bölünecek ve bankanın bir yarısı geri dönmeyen kredileri alacak ve aşamalı olarak tasfiye edilirken, diğer yarısı ise 100.000 avro’ya kadar olan bütün tasarrufları alacak ve Bank of Cyprus ile birleşecek.

Avrupa Komisyonu, Hırvatistan’ın AB üyeliği yolundaki hazırlıklarına ilişkin 26 Mart 2013 tarihinde açıkladığı son İzleme Raporu’nda, Hırvatistan’ın Ekim 2012’de sunulan on öncelikli eylemi başarıyla yerine getirdiğine ve AB üyeliğine hazır olduğuna kanaat getirdi. İzleme Raporu, Hırvatistan’ın rekabet politikası, yargı ve temel haklar ile adalet, özgürlük ve güvenlik başlıklarındaki performansına odaklanıyor. Raporda, ayrıca, Hırvatistan’ın üyeliğin diğer gerekliliklerini üstlenmekteki performansı değerlendiriliyor.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.