İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 MART-3 NİSAN 2013

CUMHURBAŞKANI GÜL LETONYA’YA RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins’ın daveti üzerine 1-3 Nisan 2013 tarihleri arasında Letonya’nın başkenti Riga’ya resmi ziyarette bulundu. Ülkeye gerçekleştirdiği ziyarette kendisine AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile iş dünyasından temsilciler eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Gül’ün bu ziyareti, Letonya’ya ilk kez Cumhurbaşkanı sıfatıyla gerçekleştirilen bir ziyaret olması nedeniyle önemliydi. Resmi ziyaret öncesi Türkiye’de yapılan basın açıklamasında Cumhurbaşkanı’nın Letonya’ya gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirmiş; ikili ilişkilerin siyasi, ekonomik ve diplomatik boyutu üzerinden de olumlu görüşmelerin gerçekleşeceği sinyalini vermişti.

Letonya Cumhurbaşkanı Berzins ile yapılan görüşmeler sonunda her iki tarafın da memnun ayrıldığını dile getiren Gül, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin çok eskiye dayandığını belirterek, geçmişten gelen siyasi konularda Letonya’nın bağımsızlığı için Türkiye olarak verilen desteğin devam ettirilmiş olduğunu vurguladı. Ekonomik ilişkilerin seyrine bakıldığında, ticaret hacminin 300 milyon dolar olduğunu açıklayan Gül, iki ülkenin ekonomik faaliyetlerinin seyrinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu konuda ticari ilişkilerin daha da gelişeceği yönündeki inancını paylaştı.

Günün sonunda Berzins ve eşi Dace Seisuma tarafından onurlarına akşam yemeği verilen davette konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, “değerli dostum” olarak takdim ettiği Letonya Cumhurbaşkanı Berzins’in bu davetinden duyduğu memnuniyeti tekrarladı. Letonya’nın her zaman Türkiye tarafından dost ve müttefik ülke konumunda kalacağını belirten Gül, Riga’ya Dışişleri Bakanı iken geldiğinde duyduğu hayranlığını, ülkenin mevcut tarihi güzelliğinden ve ülke dinamizminden aldığını kaydetti. Gül, başından beri Türkiye’nin AB üyelik sürecine verilen desteklerinden ötürü Berizns’e teşekkürlerini sundu. Tüm bu gelişmelerin iki halk arasında varolan samimi dostluğun pekiştirilmesinde önemli olduğunu sözlerine ekledi. 

2015 Yılının Önemi

1925 yılında başlayan diplomatik ilişkilerin bugünün siyasi ilişkilerinin temelini yansıttığını belirterek, Cumhurbaşkanı Gül, 2015 yılına gelindiğinde iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin 90’ıncı Yıl Dönümü ve ayrıca Letonya’nın AB Dönem Başkanlığı’nı devralacak olmasının bu yılı daha önemli kıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Letonya ziyaretinin ardından 3-4 Nisan tarihleri arasında Litvanya’ya geçeceği açıklandı.