İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 MART-3 NİSAN 2013

TÜRKİYE`DEN AB’YE SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İHRACATI BAŞLIYOR

Türkiye’nin 22 Ocak 2013 tarihinde Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketici Genel Müdürlüğü (DG SANCO) Gıda ve Veterinerlik Ofisi’ne gönderdiği süt işletmeleri listesi ile garanti mektubu 21 Mart 2013 tarihinde kabul edilerek DG SANCO’nun resmi internet sayfasında yayınlandı.

DG SANCO yaptığı açıklamada Türkiye’nin süt işletmelerinin AB’ye süt ve süt ürünleri  temin edebilecek standartta olduğunu ve uygulamanın 3 Nisan 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceğini belirtirken, AB'ye  süt ve süt ürünleri ihrac etmesine izin verilen 6 firmanın Pınar süt, Aynes, Ak gıda, Tat Konserve Sek Süt, Natura Gıda, Unilever/Algida olduğunu ifade etti.

Süt ve süt ürünlerinin AB’ye ihracatına izin verilmesi nedeniyle düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, AB’nin 2001 yılından itibaren Türkiye’den süt ve süt ürünleri alımını durdurduğunu hatırlatarak, Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) ile birlikte yürütülen proje sayesinde Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketici Genel Müdürlüğü Gıda ve Veterinerlik Ofisi (FVO) raporlarında belirtilen çiftlik ve laboratuvar bazındaki eksikliklerin giderildiğini vurguladı.

Bakan Eker, AB’ye süt ürünleri ihracatına izin verilmesinin Türkiye’nin hayvan sağlığı ve hayvansal ürün kalitesinin AB standardına ulaştığının göstergesi olduğunu ve AB kriterlerini baz alan ülkelere de hayvansal ürün ihracatının önünü açacağının altını çizdi.