İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 MART-3 NİSAN 2013

AVRUPA KOMİSYONU, HIRVATİSTAN’IN 1 TEMMUZ’DA AB ÜYESİ OLMAYA HAZIR OLDUĞUNU TEYİT ETTİ

Avrupa Komisyonu, Hırvatistan’ın AB üyeliği yolundaki hazırlıklarına ilişkin 26 Mart 2013 tarihinde açıkladığı son İzleme Raporu’nda, Hırvatistan’ın Ekim 2012’de sunulan on öncelikli eylemi başarıyla yerine getirdiğine ve AB üyeliğine hazır olduğuna kanaat getirdi. İzleme Raporu, Hırvatistan’ın rekabet politikası, yargı ve temel haklar ile adalet, özgürlük ve güvenlik başlıklarındaki performansına odaklanıyor. Raporda, ayrıca, Hırvatistan’ın üyeliğin diğer gerekliliklerini üstlenmekteki performansı değerlendiriliyor. Raporda, AB üyeliğinin reformların sürdürülmesi için bir teşvik aracı olduğu belirtilerek, Hırvatistan’ın başta yolsuzlukla mücadele olmak üzere hukukun üstünlüğü alanında temiz bir sicil kaydı oluşturmak için çabalarını sürdürmesinin beklendiği ifade ediliyor.

Zagreb’de, İzleme Raporu’nun bulgularını Hırvat yetkililerle paylaşan Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle, Hırvatistan’ın katılım müzakerelerinin tamamlanmasından ve bir önceki İzleme Raporu’ndan bu yana AB yolunda büyük ilerlemeler kaydettiğini vurguladı. Hırvatistan’ın öngörüldüğü üzere AB’deki yerini almaya hazır olduğunu belirten Füle, Katılım Antlaşması’nın onay sürecinin tamamlanmasını ve 1 Temmuz’da Hırvatistan’ın resmen AB üyesi olmasını sabırsızlıkla beklediklerini ifade etti. Füle, ayrıca, Hırvatistan’ın diğer Batı Balkan ülkelerine de iyi bir örnek teşkil ettiğini belirtti. Füle, Hırvatistan’ın uyum fonu kapsamında 650 milyon avro fon alacağını duyurdu.

Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Vesna Pusic, Hırvatistan’ın AB üyelik süreci kapsamında uyguladığı reformların ülkenin siyasi olgunluğa ulaşmasını sağladığını ve kurumsal gelişimine katkıda bulunduğunu ifade etti. Pusic, Hırvatistan’ın bir sonraki görevinin ise Schengen Alanı’na üyelik kriterlerini karşılamak olacağını belirtti. Pusic, ayrıca Slovenya ile Hırvatistan arasındaki ikili anlaşmazlıkların çözümünden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Pusic’in, 2 Nisan’da Hırvatistan’ın Katılım Antlaşması’nın Slovenya Parlamentosu’nda onaylanacağı oturuma katılması bekleniyor.