İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 MART-3 NİSAN 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) gündeminde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Letonya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Gümrük Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşmaları ile ilgili değerlendirmeleri, Türkiye’nin AB’ye süt ve süt ürünleri ihracatına izin verilmesi, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) AB ile anlaşmaya vardığı mali yardım paketinin ayrıntıları ve Avrupa Komisyonu’nun Hırvatistan’ın AB üyeliği yolundaki son İzleme Raporu’ndaki değerlendirmeleri yer aldı.

Devamını Oku

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI’NIN 29.03.2013 TARİHLİ GÜMRÜK BİRLİĞİ İLE İLGİLİ BASIN DUYURUSU

Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’ın AB’ye yaptığı çağrı bugün basında yer almıştır. Sayın Çağlayan AB’nin üçüncü ülkeler ile imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarına değinmekte ve gümrük birliğinin revize edilmesi veya yerini bir serbest ticaret anlaşmasının alması tercihini ortaya koymaktadır.

Devamını Oku

EKONOMİ BAKANI ZAFER ÇAĞLAYAN GÜMRÜK BİRLİĞİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Ekonomi Bakanı Zafer Cağlayan, Almanya`nın Baden-Wurttemberg eyaletinin Ekonomi ve Maliye Bakanı Nils Schmid ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Gümrük Birliği’ne ilişkin bazı açıklamalarda bulunmuştu (bkz İKV e-bülten 20-26 Mart 2013 sayısı).

Devamını Oku

BAŞBAKAN YARDIMCISI ALİ BABACAN GÜMRÜK BİRLİĞİ VE TÜRKİYE EKONOMİSİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Gümrük Birliği ve Türk ekonomisi ile ilgili The Wall Street Journal Türkiye`nin sorularını yanıtladı.

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI GÜL LETONYA’YA RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins’ın daveti üzerine 1-3 Nisan 2013 tarihleri arasında Letonya’nın başkenti Riga’ya resmi ziyarette bulundu. Ülkeye gerçekleştirdiği ziyarette kendisine AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile iş dünyasından temsilciler eşlik etti.

Devamını Oku

TÜRKİYE’NİN UZUN VADELİ KREDİ NOTU YÜKSELDİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poor`s (S&P), Türkiye`nin uzun vadeli kredi notunu BB`den BB+`ya yükseltirken, görünümünü ise durağan olarak açıkladı. Yatırım yapılabilir seviyesinin bir puan altı olan BB+ notuyla ilgili açıklamada bulunan S&P, Türkiye`nin ekonomik direncinin arttığına dikkat çekti.

Devamını Oku

TÜRKİYE`DEN AB’YE SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İHRACATI BAŞLIYOR

Türkiye’nin 22 Ocak 2013 tarihinde Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketici Genel Müdürlüğü (DG SANCO) Gıda ve Veterinerlik Ofisi’ne gönderdiği süt işletmeleri listesi ile garanti mektubu 21 Mart 2013 tarihinde kabul edilerek DG SANCO’nun resmi internet sayfasında yayınlandı.

Devamını Oku

AVRO ALANI MALİYE BAKANLARI VE GKRY MALİ YARDIM KONUSUNDA ANLAŞTI

Avro Alanı Maliye Bakanları 25 Mart 2013 tarihinde GKRY’ye mali yardım paketi üzerinde anlaşmaya vardı. GKRY’ye 10 milyar avro tutarında yardım sağlanacak. GKRY’nin 17 milyar avro tutarında toplam refinansman ihtiyacı olmasına rağmen, daha fazla borçlanması halinde Avrupa İstikrar Mekanizmasına söz konusu borçlarını geri ödeyememe riski nedeniyle ülkeye daha fazla miktarda yardım sağlanması öngörülmedi.

Devamını Oku

LÜKSEMBURG HÜKÜMETİ AVRO ALANINDA GİDEREK ARTAN YENİ MALİ KRİZ BEKLENTİLERİNE KARŞI “BİZ GKRY DEĞİLİZ” AÇIKLAMASINDA BULUNDU

Ekonomik yapısı ve finans sektörünün büyüklüğü sebebiyle şu an ekonomik krizde olan GKRY’ye benzerliği ile gündeme gelen Lüksemburg’da Başbakan ve eski Eurogroup Başkanı Jean-Claude Juncker, GKRY’deki krizin ardından yapılan açıklamaların kendilerini kaygılandırdığını ifade etti. Lüksemburg hükümeti kamuoyunda artan güvensizliğe ve yeni kriz beklentilerine karşı resmi açıklamada bulunarak “Biz GKRY değiliz” uyarısında bulundu.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ÖĞRENCİ, BİLİM İNSANI VE ARAŞTIRMACILARIN AVRUPA’YA GİDİŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK BİR TASLAK AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, 25 Mart tarihinde Brüksel’de yaptığı “yabancı öğrenciler ve araştırmacılar için AB`yi daha cazip hale getirmek” başlıklı basın toplantısında, geçen yıl sayıları 220 bini bulan öğrenci, bilim insanı, gönüllü hizmet çalışanı, çocuk bakıcısı ve stajyerin Avrupa’ya gidişlerini kolaylaştırarak beyin göçünü teşvik etmeyi amaçlayan bir yönerge taslağı sundu.

Devamını Oku

İTALYA, HÜKÜMET KURMAKTA ZORLANIYOR

24 ve 25 Şubat 2013 tarihlerinde düzenlenen genel seçimler sonucunda, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Temsilciler Meclisi’nde oyların yüzde 29,5’ini, Cumhuriyet Senatosu’nda ise oyların yüzde 31,6’sını elde eden merkez sol blok lideri Pier Luigi Bersani’ya (Demokratik Parti) 22 Mart 2013 tarihinde hükümeti kurma görevini verdi.

Devamını Oku

2013 BRICS ZİRVESİ GÜNEY AFRİKA’DA GERÇEKLEŞTİ

26 Mart 2013 tarihinde Güney Afrika’nın Durban şehrinde başlayan zirvede bir araya gelen BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) liderleri, küresel ekonomik büyümeyi hızlandırmak için yeni bir yatırım bankası kurmayı planladıklarını açıkladılar.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, HIRVATİSTAN’IN 1 TEMMUZ’DA AB ÜYESİ OLMAYA HAZIR OLDUĞUNU TEYİT ETTİ

Avrupa Komisyonu, Hırvatistan’ın AB üyeliği yolundaki hazırlıklarına ilişkin 26 Mart 2013 tarihinde açıkladığı son İzleme Raporu’nda, Hırvatistan’ın Ekim 2012’de sunulan on öncelikli eylemi başarıyla yerine getirdiğine ve AB üyeliğine hazır olduğuna kanaat getirdi.

Devamını Oku

VATANDAŞLARIN AB İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİ YETKİLİLERE ULAŞTIRMALARINI AMAÇLAYAN TROPA PROGRAMININ TANITIMI YAPILDI

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Bakanlığı ve Microsoft’un ortaklaşa yürüttüğü Tropa programını Microsoft yetkilileriyle beraber kamuoyuna tanıttı. Bilgisayar ya da telefon ile kullanılan program ile vatandaşların AB süreci hakkındaki düşüncelerini yetkililere ulaştırmaları amaçlanıyor.

Devamını Oku

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU’NA ŞİKAYETLER BAŞLADI

Türkiye’nin AB uyum süreci kapsamında oluşturulan Başbakanlık Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) 29 Mart 2013 itibarıyla vatandaşların şikâyet başvurularını kabul etmeye başladı.

Devamını Oku

CEPOL İLE EUROPOL’ÜN BİRLEŞMESİ GÜNDEMDE

27 Mart tarihinde Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Europol’ün veri toplama ve analiz etme kapasitesinin arttırılarak üye ülkelerin yasa uygulayıcılarına daha güvenilir ve hedefe yönelik bilgi ve destek sağlanmasına yönelik olarak hazırlanan Tüzük tasarısında Cepol’ün (Avrupa Polis Koleji) Europol’ün bünyesine katılması teklifine de yer verildiği bildirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU AB ÜLKELERİNİN ADALET PERFORMANSLARINA İLİŞKİN İLK RAPORUNU YAYINLADI

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Adalet’ten sorumlu üyesi Viviane Reding AB ülkelerinin adalet alanındaki performanslarının değerlendirildiği ilk Raporu 27 Mart 2013 tarihinde kamuoyuyla paylaştı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU “2013 YENİLİKÇİLİK BİRLİĞİ SKOR TABLOSU”NU YAYINLADI

Avrupa Komisyonu tarafından 2013 Yenilikçilik Birliği Skor Tablosu (Innovation Union Scoreboard) 26 Mart 2013 tarihinde yayınladı. Söz konusu raporda, ekonomik krize rağmen AB’nin yenilikçilik performansının iyileştiği ancak üye devletler (özellikle kuzey ve güney ülkeleri) arasında kaydedilen performans farkının arttığına dikkat çekiliyor.

Devamını Oku

AB’DE SOSYAL KRİZ İSTİHDAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR

26 Mart`ta yayınlanan “istihdam ve sosyal durum” konulu son Avrupa Komisyonu raporuna göre, 2012 yılının son çeyreğinde AB’de hane halkının mali durumu ciddiyetini korurken, işsizlik artmaya ve istihdam gerilemeye devam ediyor.

Devamını Oku

2030’A DOĞRU İKLİM VE ENERJİ POLİTİKASINA İLİŞKİN YEŞİL KİTAP YAYINLANDI

Avrupa Komisyonu, 2030 yılı için AB’nin iklim ve enerji politikalarını ön plana alan adımların ilki olarak Yeşil Kitap’ı 27 Mart 2013 tarihinde yayınladı. “2030 İklim ve Enerji Politikaları Çerçevesi” (A 2030 Framework for Climate and Energy Policies) adı altında sunulan stratejik belge, 28 Mart 2013 ile 2 Temmuz 2013 tarihleri arasında; AB vatandaşlarının, kamu kurumlarının ve AB dışında faaliyet gösteren ilgili tüm paydaşların görüşlerine açık olacak.

Devamını Oku