İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20 - 26 MART 2013 2013

BAŞBAKAN ERDOĞAN DANİMARKA VE HOLLANDA’YA RESMİ ZİYARETLERDE BULUNDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 20-21 Mart 2013 tarihlerinde Danimarka ve Hollanda’ya resmi ziyaretlerde bulundu. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da refakat ettiği yurtdışı turunda ilk olarak Danimarka’da temaslarda bulunan Erdoğan, Danimarka Kraliçesi II. Margrethe ve Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt ile bir araya geldi. Daha sonra Türk ve Danimarka firmalarının temsilcilerinin yer aldığı foruma da katılan Başbakan Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.

Danimarka Başbakanı ile gerçekleşen görüşmede Schmidt Türkiye ve Danimarka arasında çok güçlü ilişkiler bulunduğunu ve her iki ülkenin birbirine sunacağı imkânların fazla olduğunu dile getirirken, iki ülke arasında ticaret ve yatırımın da giderek arttığını belirtti.  Schmidt, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da ileriye taşınması için önemli bir potansiyel bulunduğunu vurgularken, 2016 yılına kadar Türkiye'ye yönelik Danimarka'nın yaptığı ihracatı yüzde 50 arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Başbakan Erdoğan da, Danimarkalı mevkidaşı ile hem ikili hem de heyetler arası çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtirken, toplantılarda Türkiye-Danimarka ilişkilerini etraflıca ele aldıklarını kaydetti. Danimarka'da yaşayan 65 bin Türkiye vatandaşı iki ülke arasındaki 250 yılı aşkın bir işbirliği geçmişi ve AB başta olmak üzere ortak vizyona rağmen ekonomik ilişkilerde arzu edilen konumda bulunulmadığını kaydetti. Erdoğan ayrıca, 2012 yılı sonu itibarıyla İkili ticaret hacminin 1.7 milyar dolar olduğunu ve karşılıklı fikir alışverişi ile bu rakamı 2015 sonunda 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Türkiye'nin AB sürecine verdiği destekten dolayı Danimarka'ya teşekkür eden Erdoğan, Türkiye'nin AB üyeliğinin çok önemli olduğunu ve küresel finans krizinin en ağır şekilde seyrettiği Avrupa'da Türkiye’nin dirençli bir ekonomi olarak öne çıktığını belirtirken, Türkiye'nin genç ve dinamik iş gücünün ve potansiyelinin AB ekonomisine güç katacağını ifade etti. Erdoğan, bunun yanında dünyanın değişik bölgelerinde ayrımcılığın, ırkçılığın, hoşgörüsüzlüğün ve tahammülsüzlüğün tehlikeli şekilde tırmanmaya devam ettiğini ve Türkiye’nin AB üyeliğinin ekonomik getirisi kadar ırkçılığa, ayrımcılığa, hoşgörüsüzlüğe de anlamlı bir cevap olacağının altını çizdi.

Erdoğan son olarak, yüzyıllar boyunca çok kültürlülüğü, birlikte yaşam tecrübesini farklılıklarla hoşgörüyü en iyi şekilde harmanlamış Türkiye'nin AB'ye üye olmasının dünyada yükselen tehditlere karşı da bir sigorta olacağını ve İspanya ile başlatılan Medeniyetler İttifakı sürecinin bunun en önemli ispatı olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan, Danimarka'dan Türkiye'nin AB üyeliğini bu perspektiften de ele alarak daha güçlü şekilde desteklemesini beklediğini vurguladı.

Başbakan Erdoğan, yurtdışı seyahatinin ikinci durağı olan Hollanda ziyareti çerçevesinde 21 Mart 2013 tarihinde Hollanda Kraliçesi Beatrix ve ardından Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile bir araya geldi. Erdoğan ve Rutte Başbakanlık Resmi Konutu'nda baş başa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirirken, heyetlerarası görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da katıldı.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Erdoğan ve Rutte açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, toplantıda yaptığı açıklamada, ilk olarak Kraliçe Beatrix ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtirken, Nisan ayı sonu itibarıyla Kraliçe Beatrix’in görevini veliaht prense devriyle Hollanda'da yeni bir dönem başlayacağını ve bu dönemin Hollanda adına başarılarla dolu olmasını temenni ettiğini ifade etti.

Erdoğan ayrıca, Hollanda Başbakan Rutte ile yaptıkları görüşmede Türkiye-Hollanda ilişkilerini en geniş manada ele aldıklarını ifade etti. Türkiye ile Hollanda arasındaki ticaret hacminin 7 milyar dolar olduğunu belirten Erdoğan, ithalat-ihracat olarak karşılıklı dengeli bir ticaret hacminin olduğunu kaydetti.

Hollanda'nın Türkiye'de 17 milyar dolarlık yatırımları bulunduğunu ifade eden Erdoğan, aynı şekilde Türk yatırımcıların da Hollanda'da 6 milyar dolar yatırımlarının bulunduğunu belirtirken, mevcut 7 milyar dolar ticaret hacminin yeterli olmadığını ve 2015 yılı sonu itibarıyla bu rakamı 15 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

Erdoğan ayrıca, Hollanda’nın şu ana kadar Türkiye’nin AB sürecinde hep olumlu yaklaştığını ve müzakerelere Hollanda'nın dönem başkanlığında başlandığını belirtti. Başbakan Erdoğan Hollanda programı çerçevesinde son olarak Türk ve Hollandalı firma temsilcilerinin yer aldığı Üst Yönetici Forumuna da katıldı.