İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20 - 26 MART 2013 2013

FÜLE VE ASHTON ÖCALAN’IN ATEŞKES ÇAĞRISI İLE İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YAYINLADI

21 Mart 2013 tarihinde hapisteki PKK terör örgütü elebaşısı  Abdulah Öcalan’ın yapmış olduğu ateşkes ve sınır dışına çıkma çağrısı üzerine AB Dışişleri ve güvenlik politikası yüksek temsilcisi Catherine Ashton ve Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ortak bir açıklama yayınladı. Açıklamada, şu ifadelere yer veriliyor:

“Bugün PKK’ya yapılan silah bırakma ve Türkiye’nin sınırları dışına çekilme çağrısını ve bu çağrıya gelen olumlu tepkileri memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, kurban sayısı çok fazla olan bir çatışmayı sonlandırmayı hedefleyen süreçteki yeni bir önemli ileri adımdır. Somut takibini ve uygulanmasını bekliyoruz. AB müteakip defalar tüm tarafları Türkiye’nin tüm vatandaşları için barış ve refah getirmek için çalışmaya teşvik etmiştir. AB sürece tam destek vermektedir. Katılım öncesi Yardım Aracı dâhil olmak üzere yardım etmeye hazırdır.”

AP Sosyalist ve Demokratlar Grubu da bir açıklama yaparak ateşkes çağrısının memnuniyetle karşılandığını belirtti. Grup Başkanı Hannes Swoboda, çağrının 30 yıllık çatışmanın biteceği umudunu doğurduğunu, bu gelişmenin tüm Türk vatandaşları için yeni bir işbirliği ve barış dönemine yol açacağını ve şiddete karşı tek geçerli yolun müzakere etmek olduğunu söyledi. Swoboda şimdi Türkiye’de tüm siyasi güçlerin insan hakları ve özgürlüklere tamamıyla saygılı demokratik bir devlet yaratmak için çalışması gerektiğini ve Kürt sorununun çözümünün tüm bölgeye istikrar getirme çabaları için de önemli ve olumlu etkileri olacağını belirtti.