İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20 - 26 MART 2013 2013

AB VE JAPONYA ARASINDA SERBEST TİCARET ANLAŞMASI MÜZAKERELERİ BAŞLIYOR

25 Mart 2013 tarihinde Tokyo şehrinde düzenlenmesi öngörülen 21’inci AB-Japonya Zirvesi GKRY’de yaşanan mali kriz nedeniyle ertelenmesi üzerine, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Avrupalı ve Japon liderler tarafından; AB ve Japonya arasında siyasi, küresel ve sektörel alanlarda işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan hedefler yanında, serbest ticaret anlaşması için müzakerelerin başlatılması kararı alındı.

AB ve Japonya arasında müzakereleri başlatılması öngörülen serbest ticaret anlaşması kapsamında; malların ve hizmetlerin serbest dolaşımı ve yatırımlarda uygulanan gümrük tarifeleri ve tarife dışı engellerin kaldırılması hedefleniyor. Söz konusu anlaşmanın kamu alımları, düzenleyici kurallar, rekabet ve sürdürülebilir kalkınma gibi alanları da kapsaması öngörülüyor.

Bilindiği üzere, Japonya AB’nin dünyada en büyük yedinci ticaret ortağı iken, Asya bölgesinde ise Çin’den sonra ikinci en önemli ticaret ortağı konumunda. Öte yandan 2012 yılında AB, Birlik dışındaki ithalatının yüzde 4’ünü, ihracatının da yüzde 3’ünü Japonya ile gerçekleştirdi.  AB Japonya’nın Çin ve ABD’den sonra üçüncü en önemli ticaret potansiyeline de sahip. Yine 2012 yılında, AB’nin Japonya ile 8 milyar avro değerinde bir ticaret açığı kaydedildi. Yapılan tahminlere göre, AB ve Japonya arasında bir serbest ticaret anlaşması imzalanması durumunda, AB’nin GSYİH’ini yüzde 0,8 arttırması yanında; AB’den Japonya’ya ihracatın yüzde 32,7; Japonya’dan AB’ye ihracatın ise yüzde 23,5 oranında artması bekleniyor.