İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20 - 26 MART 2013 2013

BELGRAD-PRİŞTİNE DİYALOĞUNDA ANLAŞMAYA YAKLAŞILDI

Sırbistan ve Kosova arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik AB arabuluculuğunda sürdürülen Belgrad-Priştine diyaloğunun 7’nci toplantısı 20 Mart 2013 tarihinde AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın arabuluculuğunda Brüksel’de gerçekleştirildi. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Sırbistan ve Kosova arasında ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik tarihi bir anlaşmaya varılmasının “çok yakın” olduğunu duyurdu. Ashton, diyalogda Kuzey Kosova’ya ilişkin en zorlu konuların çözümlenmesine çok yaklaştıklarını ifade etti.

Balkan Insight tarafından AB’den diplomatik bir kaynaktan edinilen bilgiye göre, Sırbistan Başbakanı Ivica Dacic ve Kosova Başbakanı Hashim Thaçi arasında Sırpların çoğunlukta olduğu Kuzey Kosova ile ilgili anlaşmaya varıldı. Dacic ve Thaçi Kuzey Kosova’daki paralel kurumların yerini “Kosova Sırp Belediyeleri Birliği”nin alması üzerinde genel hatlarıyla anlaştı. Anlaşmanın, bazı detaylarının Belgrad-Priştine diyaloğunun 2 Nisan tarihinde yapılacak toplantısında netleştirildikten sonra resmen kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Varılan anlaşmaya göre, Kosova’da bulunan on Sırp Belediyesi yetkilerini oluşturulacak “Kosova Sırp Belediyeleri Birliği”ne devredecek. Anlaşma, gerek AB ve Kosova’nın Sırbistan’ın Kuzey Kosova’daki paralel yapıları ortadan kaldırması şartını sağlaması, gerekse Sırbistan’ın bölgedeki Sırplara daha fazla otonomi sağlanması yönündeki taleplerini karşılaması yönünden önem taşıyor. Bilindiği üzere, Kosova’da savaşın sona ermesinden bu yana Kuzey Kosova’daki Sırplar Priştine hükümetini tanımıyor ve Sırbistan tarafından finanse edilen “paralel kurumlar” yani yerel güvenlik, yargı, sağlık ve eğitim kurumlarıyla yönetiliyor.