İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20 - 26 MART 2013 2013

AB Ortak Tarım Politikası’nda sona doğru

AB tarım bakanları 19 Mart 2013 tarihinde Ortak Tarım Politikası’nın (OTP) Reformu konusundaki dört genel yaklaşım olan doğrudan ödeme, piyasa tedbirleri, kırsal kalkınma ve yatay düzenlemeler üzerinde büyük oranda anlaşmaya vardılar. 2013 sonunda yürürlüğe girecek OTP için AB Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu yetkilileri, nihai metin üzerinde görüşmelere 11 Nisan 2013 tarihinde başlayacak.

Sadece iki ülke bu genel yaklaşıma karşı oy verdi. Slovenya şeker kotalarının yeniden dağıtımında daha serbest bir yaklaşım istiyor. Slovakya ise dönüm başına yapılacak ödemeler konusunda çekincesini belirterek anlaşmaya katılmadı.

İrlanda Tarım Bakanı Simon Coveney yaptığı açıklamada 27 AB ülkesinden 25'inin desteğinin, kendisine müzakerelerde bir sonraki aşamaya geçmek ve bu süreci sonlandırmak için önemli bir yetki verdiğini ve ülkesinin AB dönem başkanlığının sona ereceği 30 Haziran 2013 tarihine kadar Ortak Tarım Politikası'nda bir anlaşmaya varılacağını kaydetti. Büyük ölçüde üzerinde anlaşmaya varılan genel yaklaşımda Slovenya’nın itiraz ettiği şeker kotları korunuyor ancak bu kotaların 2017 yılında kaldırılması öngörülüyor.

AB toplam bütçesinin yüzde 35’ini oluşturan OTP bazı çevre örgütleri tarafından yeteri kadar çevreci olmamakla eleştiriliyor.