İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20 - 26 MART 2013 2013

2013 Yılı AB Kültür Mirası Ödüllerinin sahipleri belli oldu

Avrupa Komisyonu ve Avrupa’da kültürel miras alanında çalışan kuruluşların çatı örgütü olan Europa Nostra tarafından Avrupa'da kültürel mirasın korunmasına yönelik en iyi çalışmaların belirlenmesi amacıyla her yıl düzenlenen AB Kültür Mirası/Europa Nostra Ödüllerinin bu yılki kazananları 26 Mart 2013 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından açıklandı. 200 proje arasından seçilen 30 proje Avrupa Komisyonu, 26 Mart 2013 tarihinde 2013 Yılı AB Kültür Mirası/Europea Nostra Ödüllerinin sahiplerini açıkladı. 200 proje arasından seçilen 30 proje “koruma”, “araştırma”, “özel hizmet” ve “eğitim, mesleki eğitim ve farkındalık yaratılması” dallarında ödüle layık görüldü.

Kazanan projeler ödüllerini 16 Haziran’da, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias, Avrupa Komisyonu'nun Eğitim, Kültür, Çok Lisanlılık ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Androulla Vassiliou ve dünyaca ünlü tenor ve Europa Nostra Başkanı Plácido Domingo’nun katılımıyla, Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Herodes Atticus Odeonu’nda yapılacak ödül töreniyle alacaklar. Kazanan projelerden her biri plakete layık görülürken, belirlenen altı büyük ödülü kazananlara da 10 bin Avro’luk para ödül verilecek.

2013 Yılı AB Kültür Mirası Ödüllerine layık görülen projelere şu internet adresinden ulaşılabilir: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-279_en.htm?locale=en