İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 MART 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Birliği (AB) gündeminde Türkiye tarafından hazırlanan AB Liderler Zirvesi; Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yapılacak yardıma ilişkin mevduat vergisi; Merkel, Hollande ve Barroso’nun Berlin’de bir araya gelmesi ve Kosova ile Sırbistan’ın Kosova’nın kuzeyi konusunda anlaşmaya varması yer aldı.

14-15 Mart 2013 tarihinde gerçekleşen AB Liderler Zirvesi’nde AB’nin 2013 yılı için öngördüğü sınıflandırılmış, büyüme odaklı mali uyum; ekonomiye kredi sağlanmasının temini; büyüme ve rekabetçiliğin desteklenmesi; işsizlikle mücadele ve kamu yönetiminin modernizasyonu konuları üzerinde anlaşmaya varıldı. Zirve’de Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy krizden kurtulma yolunun mücadeleye devam etmekle mümkün olabileceğini belirtirken, alınan kararların ne kadar önemli olduğunun üyeler tarafından artık kabul edildiğini ifade etti. Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz Zirve’de yaptığı konuşmada, üye ülkelerden gerekli adımları atmaları konusunda uyarıda bulundu.

AB GKRY’ye yönelik mali yardım paketi ile iktisadi düzenleme programını kapsamında  GSYH’nin yüzde 4,5’i kadar bütçe tasarrufu yapılması; sermaye gelirlerindeki stopajın artırılması; bankaların sermayelerinin güçlendirilmesi; mevduat sahiplerine vergi olarak alınan tutarlar karşılığında banka hissesi verilmesi istenirken bu şekilde yapılacak 10 milyar avroluk yardımın yanında 5,8 milyar avroluk destek sağlanması bekleniyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Avrupalı sanayicilerle 18 Mart 2013 tarihinde Berlin’de bir araya geldi. Merkel, Avro Alanı’nda bir bütün olarak istikrarı korumak için çalıştıklarını ve bunu GKRY’deki ekonomik kriz sürecinde de devam ettireceklerini ifade etti. Merkel ayrıca, Avro Alanı’ndaki istikrarı sağlamak için diğer liderlerle birlikte hareket edeceklerini belirtti.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 14 Mart 2013 tarihinde Sırbistanlı ve Kosovalı yetkililerle bir araya geldi. İlk olarak Kosova’da Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga ve Başbakan Hashim Thaçi ve muhalefet liderleri ile görüşen Ashton, daha sonra Belgrad’da Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic , Başbakanı Ivica Dacic ve Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vucic ile bir araya geldi. AB’nin diplomatik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Belgrad ve Priştine heyetleri, yürütme yetkisinin Kosova’nın kuzeyinde Sırbistan tarafından finanse edilen paralel kurumların yerini alacak ve Priştine’nin kontrolü altında faaliyet gösterecek “Sırp Belediyeler Birliği”ne verilmesi konusunda uzlaştılar, ancak bölgede yargıçları kimin atayacağı konusunda anlaşmaya varamadılar.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.