İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 MART 2013

GKRY’YE UYGULANMASI PLANLANAN ‘MEVDUAT VERGİSİ’ TARTIŞMALARI BÜYÜYOR

AB Maliye Bakanları, 15 Mart 2013 tarihinde bir araya gelerek GKRY’ye yönelik mali yardım paketi ile iktisadi düzenleme programını görüştü. İflasın eşiğine gelen GKRY’ye verilecek kurtarma programına karşılık, Rum bankalarındaki mevduat hesaplarından vergi alınacağının açıklanması, hem adanın güneyinde, hem de Avro Alanı'nın genelinde ciddi tartışmalara yol açtı.

AB Maliye Bakanları’nın GKRY’ye yönelik hazırladıkları plana göre 10 milyar avroluk mali yardım yapılacağı açıklandı. Ancak Bakanlar, yapılacak olan yardım karşılığında GKRY bankalarındaki tüm mevduatlara vergi getirilmesi şartını koydular. Buna göre, GKRY’deki 100 bin avro’ya kadar olan mevduat hesapları için yüzde 6,75 oranında vergi, bu miktarın üzerindeki hesaplar için ise yüzde 9,9 oranında vergi alınması öngörüldü. Mevduata getirilen verginin amacı GKRY’nin vergi tabanının genişletilmesi olarak gösteriliyor.

GKRY’ye yapılması hedeflenen yardımın diğer aşamaları ise şöyle: özelleştirmelere hız verilmesi; GSYH’nin yüzde 4,5’i kadar bütçe tasarrufu yapılması; sermaye gelirlerindeki stopajın artırılması; bankaların sermayelerinin güçlendirilmesi; mevduat sahiplerine vergi olarak alınan tutarlar karşılığında banka hissesi verilmesi. Belirtilen plan uygulandığı takdirde, GKRY’ye yapılacak 10 milyar avroluk yardımın yanında 5,8 milyar avroluk destek sağlanmış olacak.

Bu gelişmeler yaşanırken hesaplarına uygulanacak mevduat vergisi planından haberdar olan Rumlar, hafta sonunda bankalardan paralarını çekmeye başladılar. Yaşanan bu olumsuz gelişmelerden sonra Avro Alanı ülkelerinden de geri adım sinyalleri gelmeye başladı. Haberin gelmesiyle hafta başında Avrupa’daki piyasaların kötüleşmesinin yanı sıra, GKRY’yi etkileyen vergi kararının diğer Avrupa ülkelerine yansıyacağı endişesi de borsaları olumsuz etkiledi.

Bu gelişmelerin ardından 19 Mart 2013 tarihinde kurtarma programına karşılık mevduat vergisi anlaşması kararı GKRY parlamentosunda reddedildi. Hiçbir vekilin anlaşma lehinde oy kullanmadığı oylamada 36 vekil karşı oy kullanırken 19 vekil çekimser kaldı.