İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 MART 2013

KOSOVA VE SIRBİSTAN ARASINDA KOSOVA’NIN KUZEYİ KONUSUNDA ANLAŞMAYA YAKLAŞILDI

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Sırbistan ve Kosova arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik AB arabuluculuğundaki diyaloğa ilişkin 20 Mart’ta yapılacak toplantı öncesinde, 14 Mart 2013 tarihinde Sırbistanlı ve Kosovalı yetkililerle görüşmeler gerçekleştirdi.

Ashton, Kosova’da Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga ve Başbakan Hashim Thaçi ve muhalefet liderleri ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Belgrad-Priştine diyaloğu kapsamında varılan anlaşmaların uygulanması ve başta Kosova’nın kuzeyi olmak üzere önemli konularda en yakın zamanda müzakerelerin tamamlanması ve anlaşmaya varılması konularını ele aldıklarını belirtti.

Daha sonra Belgrad’da Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic , Başbakanı Ivica Dacic ve Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vucic ile bir araya gelen Ashton, görüşmeden sonra yayınladığı açıklamada, tarafların Kosova’nın kuzeyindeki paralel kurumlara ilişkin uzlaşı sağlamaya yaklaştıklarını kaydetti. Sırbistan Cumhurbaşkanı Nikolic de diyalogda ilerleme kaydettiklerini belirtti.

AB’den diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Belgrad ve Priştine heyetleri, yürütme yetkisinin Kosova’nın kuzeyinde Sırbistan tarafından finanse edilen paralel kurumların yerini alacak ve Priştine’nin kontrolü altında faaliyet gösterecek “Sırp Belediyeler Birliği”ne verilmesi konusunda uzlaştılar, ancak bölgede yargıçları kimin atayacağı konusunda anlaşmaya varamadılar.

Yüksek Temsilci Ashton’ın Aralık 2012 AB Liderler Zirvesi kararları uyarınca, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik Belgrad-Priştine diyaloğunda kaydedilen ilerleme konusundaki raporlarını 16 Nisan 2013’te sunması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere, AB Liderler Zirvesi kararlarında, Sırbistan ile katılım müzakerelerine ve Kosova ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’na (Stabilization and Association Agreement - SAA) yönelik müzakerelere başlanması kararlarının 2013 yılının ilkbaharında sunulacak raporlar ışığında verileceği belirtilmişti.