İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 MART 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) gündeminde; AB Dışişleri Bakanları Konseyi ile Adalet ve İçişleri Konseyi yer aldı. AB ve Türkiye ilişkilerinde ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İsveç’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret gündem konusunu oluşturdu. Ayrıca bu haftanın önemli etkinliklerinden biri olan Uluslararası Kadınlar Günü AB’nin önemli mesajları ile kutlandı.

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL İSVEÇ’E RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 10-13 Mart 2013 tarihinde İsveç’e resmi bir ziyaret düzenledi. Ziyarette Cumhurbaşkanına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış refakat etti. Türkiye ve İsveç arasında geleceğe yönelik önemli adımlara işaret edecek “Türkiye İsveç Stratejik Ortaklık Belgesi” Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İsveçli mevkidaşı Carl Bildt tarafından İsveç’te imzalandı.

Devamını Oku

ULUSLARARASI KADINLAR GÜNÜ 8 MART’TA KUTLANDI

Uluslararası Kadınlar Günü 8 Mart tarihinde kutlandı. AB genelinde 8 Mart kadın-erkek eşitliği ile gündeme alındı. AP Başkanı Martin Schulz bu vesile ile 7 Mart tarihinde yayınladığı basın açıklamasında AB’nin en temel değerlerinden biri olan cinsiyet eşitliğinin, AB’nin değer yargılarına olduğu kadar ekonomik büyümesine ve rekabet koşullarına olan katkısı ile refah düzeyindeki yükselişe işaret ettiğini açıkladı.

Devamını Oku

ADALET VE İÇİŞLERİ KONSEYİ SIS II’YE ONAY VERDİ

AB Adalet ve İçişleri Konsey Toplantısı 7-8 Mart 2013 tarihlerinde, AB Dönem Başkanı İrlanda’nın Adalet, Eşitlik ve Savunmadan Sorumlu Bakanı Alan Shatter başkanlığında Brüksel’de gerçekleştirildi. Konsey toplantısında AB üye ülkelerinin ilgili bakanları, ikinci nesil Schengen Bilgi Sistemi’nin (Schengen Information System – SIS II) kurulmasına, uygulanmasına ve kullanılmasına yönelik iki kararı kabul ederken, SIS II sisteminin 9 Nisan 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesine karar verdiler.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ KONSEYİ İRAN’A UYGULANAN YAPTIRIMLARIN SÜRESİNİ UZATMA VE KAPSAMINI GENİŞLETME KARARI ALDI

11 Mart 2013 tarihinde AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton başkanlığında Brüksel’de bir araya gelen AB dışişleri bakanları, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Ligi Suriye Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi ile Suriye’deki mevcut duruma ilişkin görüş alışverişinde bulundular. AB dışişleri bakanları arasında silah ambargosunun Suriye muhalefetini desteklemek üzere esnetilmesi tartışmaları devam etti. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Konsey toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Özel Temsilci Brahimi’nin muhalifler ve Esad rejimi yanlıları arasında siyasi diyaloğu tesis etmeye yönelik çabalarını desteklemeye devam ettiklerini ifade etti. Ashton, Suriye’deki krizin ancak siyasi yollarla çözülebileceğini vurgulayarak, AB’nin bu kapsamda her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Devamını Oku

SLOVENYA VE HIRVATİSTAN LJUBLJANSKA BANKA ANLAŞMAZLIĞININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ANLAŞMAYA VARDI

11 Mart 2013 tarihinde Slovenya’nın Hırvatistan sınırına yakın Mokrice Şatosu’nda bir araya gelen Slovenya Başbakanı Janez Janša ve Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanovic Hırvatistan’ın AB üyeliği yolunda son engel olarak görülen Ljubljanska Banka anlaşmazlığının çözümüne yönelik mutabakat zaptını imzaladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU HUKUKA AYKIRI DEVLET YARDIMI VERİLDİĞİ ŞÜPHESİYLE 4 ÜYE DEVLETE SORUŞTURMA AÇTI

Avrupa Komisyonu Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Güney Kıbrıs Havayollarına Ocak 2013 tarihinde verdiği 31.3 milyon avro tutarındaki devlet yardımının AB devlet yardımları kurallarına aykırı olabileceği gerekçesiyle soruşturma açtı. Komisyon raporunda, yardımın piyasa koşullarında bir özel sektör yatırımcısının vermeyi kabul edemeyeceği şartlarda yapıldığı ve daha önce 2012 yılında 73 milyon olarak Komisyona bildirilen yardımın bu ilk diliminin ödemesinin henüz Komisyon tarafından yetkilendirilmeden yapılmasının AB kurallarına aykırılık oluşturabileceği belirtiliyor.

Devamını Oku

REKABET KURUMU 12 BANKA İLE İLGİLİ KARARINI AÇIKLADI

Rekabet Kurumu 8 Mart 2013 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda Türkiye’de faaliyet gösteren oniki bankanın mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetleri alanında anlaşma veya uyumlu eylem içerisinde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun`un 4’üncü maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla yürütülen soruşturma sonucunda kararını açıkladı.

Devamını Oku

KOBİ’LERİ DESTEKLEMEK AMACIYLA MEVZUAT DÜZENLEMELERİNDE YAŞANAN SORUNLAR İNCELENİYOR

Avrupa Komisyonu KOBİ’lerin faaliyet gösterdikleri ortamın kolaylaştırılması ve mevzuat düzenlemelerinin basitleştirilmesi çalışmalarını sürdürüyor.

Devamını Oku