İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 MART 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) gündeminde; AB Dışişleri Bakanları Konseyi ile Adalet ve İçişleri Konseyi yer aldı. AB ve Türkiye ilişkilerinde ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İsveç’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret gündem konusunu oluşturdu. Ayrıca bu haftanın önemli etkinliklerinden biri olan Uluslararası Kadınlar Günü AB’nin önemli mesajları ile kutlandı.

7-8 Mart 2013 tarihlerinde gerçekleşen AB Adalet ve İçişleri Konsey Toplantısı’nda ileriye dönük bir gelişme olan, ikinci nesil Schengen Bilgi Sistemi’nin (SIS II) 9 Nisan 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi karara bağlandı. Toplantıda son günlerde sıkça konuşulan Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen müktesebatına uyumu konusu da ele alındı. Bakanlar, iki ülkenin durumunun 2013 yılı sonunda tekrar gözden geçirilmesi kararını aldı.

11 Mart 2013 tarihinde AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton başkanlığında Brüksel’de gerçekleşen ve aralarında AB dışişleri bakanlarının, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Ligi Suriye Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi’nin de bulunduğu AB Dışişleri Konseyi’nde ise, Ortadoğu ve Rusya konuları ele alındı. Toplantıda, İran’daki insan hakları ihlallerinin devam etmesi üzerine, AB tarafından İran’a uygulanan yaptırımların uzatılması kararı alınırken; Rusya ile stratejik ortaklık üzerinden ilişkilerin devam edeceği mesajı verildi.

AB ve Türkiye ilişkilerinin gündeminde bu hafta 10-13 Mart 2013 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İsveç ziyareti önemliydi. İsveç’e gerçekleştirilen resmi ziyaret sonunda iki ülke arasında ileriye dönük ortak strateji belgesi imzalandı. Gül’ün ziyareti sırasında kendisine refakat eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İsveçli mevkidaşı Carl Bildt tarafından imzalan “Türkiye İsveç Stratejik Ortaklık Belgesi” ile iki ülkenin önemli konularda aktif rol almasına imkân verilmesi sağlanırken, Türkiye’nin AB’ye entegrasyonuna verilen destek vurgulandı. Ülkeler arasında belirlenen ortak ilgi alanları çerçevesinde oluşacak işbirliğinin ise toplumları ve hükümetleri kapsayan nitelikte olmasının altı çizildi.

Haftanın diğer bir önemli konusu olan Uluslararası Kadınlar günü AB’de önemli etkinlikler ile kutlandı. Bu önemli gün vesilesiyle Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz basına duyurduğu mesajında kadın-erkek eşitliğinin sadece kâğıt üzerinde kaldığını belirtti. Aşılması gereken sorunların kültürel, politik ve ekonomik çabalar sonucu aşılmasının mümkün olabileceğini ifade etti. Dünya Kadınlar Günü öncesinde AP tarafından hazırlanan anket çalışmalarının gösterdiği sonuçlar da sorunları gözler önüne seriyor.

Son olarak, hayvan hakları açısından önemli bir gelişme ile bitirelim. 11 Mart itibarı ile AB’de artık hayvanlar üzerinde denenmiş kozmetik ürünlerinin satışı tamamen yasaklandı.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.