İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 MART 2013

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL İSVEÇ’E RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 10-13 Mart 2013 tarihinde İsveç’e resmi bir ziyaret düzenledi. Ziyarette Cumhurbaşkanına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış refakat etti. Türkiye ve İsveç arasında geleceğe yönelik önemli adımlara işaret edecek “Türkiye İsveç Stratejik Ortaklık Belgesi” Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İsveçli mevkidaşı Carl Bildt tarafından İsveç’te imzalandı.

Ortak bildirinin önemli ayrıntıları imza töreninde basın ile paylaşıldı. Buna göre ortak bildiride, iki ülkenin küresel ortamın getirdiği önemli konularda aktif rol almasının öneminden bahsedilirken, Türkiye’nin AB’ye entegrasyonuna vurgu yapılıyor. İki ülkenin ortak ilgi alanlarının tespit edilmesi sürecini başlatan bildiriyle, bu süreç doğrultusunda iki ülke arasında oluşacak işbirliğinin toplumları ve hükümetleri de kapsaması planlanıyor. Liderler aynı zamanda İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen Türkiye-İsveç İş Forumu’nda bir araya geldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun ve İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf’ın da katıldığı buluşmada, Hisarcıklıoğlu, stratejik işbirliğinin Avrupa ve Avrasya coğrafyasında taze kan olacağı ifadesini kullandı. Forumda ayrıca İsveç’in teknolojik ve ekonomik gelişmede gösterdiği yönetim anlayışından Türkiye’nin de faydalanması gerektiği mesajı verildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf’ın huzurunda Başbakan Ali Babacan ve İsveç Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Catharina Elmsater Svard tarafından “Çevre Teknolojileri Alanında Ticaret ve Yatırım İşbirliğinin Geliştirilmesi Konusunda Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Gül resmi temasları çerçevesinde ayrıca İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile de bir araya geldi. Düzenlenen basın toplantısında Reinfeldt, İsveç’in her zaman olduğu gibi Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine tam destek verdiği belirtirken; Gül ise Türkiye olarak müzakere sürecini başarıyla tamamlamak istediklerini dile getirdi.

İsveç ziyareti sırasında Svenska Dagbladet  gazetesine de bir mülakat veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  Türkiye’nin stratejik hedefinin AB olduğunu vurguladı. Türkiye'nin bir Avrupa ülkesi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, bunun en büyük kanıtının Türkiye ile İsveç arasında 1600'lü yıllardan bu yana süren ilişkiler olduğunu, bunun yanında Türkiye’nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Avrupa Konseyi, kültürel ve spor örgütlerinin kurulmasında yer aldığını veya bu örgütlerin üyesi olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile AB arasındaki tek farkın AB ülkelerinde nüfus olarak Hristiyan çoğunluğu varken Türkiye’de çoğunlukla Müslüman nüfusun yaşamakta olduğunu, bunun dışında ortak değerler, demokrasi, serbest piyasa ekonomisi ve insan haklarına saygı gibi aynı amaçlar doğrultusunda çaba sarf edildiğini ifade etti. Gül, AB’nin Türkiye’nin stratejik amacı olduğunu ancak bazı AB üye ülkelerin siyasi bahaneleri nedeniyle AB ile üyeliğe yönelik müzakerelerinin, yavaş ilerlediğinin altını çizerken, yakın zamanda bu sorunların aşılacağına inandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ayrıca, AB'nin ileride nasıl olacağını göz önünde bulundurarak geleceğe yönelik düşünülmesi gerektiğini ve Türkiye’nin küresel aktör olarak güçlenmesi ile AB'nin küresel anlamda yükünü paylaşması konusunda, kuvvetli bir yardım unsuru olabileceğini ifade etti. Türk ekonomisinin AB için bir kaynak olduğunu ve Türkiye’nin AB'nin en büyük altıncı ekonomisi konumunda bulunduğunu da belirten Gül, Türkiye’nin 2050 yılında Avrupa'nın en büyük ekonomisi hâline geleceğini ve Türkiye’nin geçmişte olduğu gibi değil, bugünden veya yarından yola çıkarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.