İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 MART 2013

AB DIŞİŞLERİ KONSEYİ İRAN’A UYGULANAN YAPTIRIMLARIN SÜRESİNİ UZATMA VE KAPSAMINI GENİŞLETME KARARI ALDI

11 Mart 2013 tarihinde AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton başkanlığında Brüksel’de bir araya gelen AB dışişleri bakanları, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Ligi Suriye Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi ile Suriye’deki mevcut duruma ilişkin görüş alışverişinde bulundular. AB dışişleri bakanları arasında silah ambargosunun Suriye muhalefetini desteklemek üzere esnetilmesi tartışmaları devam etti. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Konsey toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Özel Temsilci Brahimi’nin muhalifler ve Esad rejimi yanlıları arasında siyasi diyaloğu tesis etmeye yönelik çabalarını desteklemeye devam ettiklerini ifade etti. Ashton, Suriye’deki krizin ancak siyasi yollarla çözülebileceğini vurgulayarak, AB’nin bu kapsamda her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

İran’da insan hakları ihlallerinin devam etmesi üzerine, AB dışişleri bakanları İran’a uygulanan yaptırımların süresini uzatma ve kapsamını genişletme kararı aldılar. Ciddi insan hakları ihlallerinden sorumlu dokuz kişi ve bir kuruluş yaptırımlar listesine eklendi. Böylece AB tarafından seyahat yasağı kapsamına alınan ve mal varlıkları dondurulan kişi sayısı 87’ye ulaşmış oldu. Ayrıca, İran’a uygulanan yaptırımların süresi on iki ay uzatılarak, yaptırımların 13 Nisan 2014 tarihine kadar yürürlükte kalması sağlanmış oldu. AB’nin İran’a insan hakları ihlallerine karşı uyguladığı yaptırımları ağırlaştırma kararı almasında BM tarafından 28 Şubat 2013 tarihinde yayınlanan raporun etkili olduğu ifade ediliyor. Raporda, İran’da siyasi muhalefet mensuplarının idam edilmesi ve tutuklanmasındaki artışa dikkat çekilirken, yaygın ve sistematik insan hakları ihlallerinin devam ettiğini belirtiyor.

Dışişleri Konseyi toplantısında ele alınan bir diğer konu ise AB-Rusya stratejik ortaklığı oldu. AB-Rusya ilişkilerini tüm boyutları ile ele alan AB dışişleri bakanları, Rusya’nın demokratik hak ve özgürlükleri Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Konseyi üyeliğinden kaynaklanan yükümlülükleri doğrultusunda güçlendirme taahhüdünde bulunduğunu anımsatırken, müşterek çıkar alanlarında Rusya ile ilişkilerini yapıcı bir şekilde sürdürmeye devam edeceklerini teyit ettiler.

Toplantıda ayrıca, Libya, Mısır ve Tunus başta olmak üzere AB’nin güney komşularındaki durum ve AB-Japonya ilişkileri de ele alındı.